Haber

Keşan’da ayçiçeği üreticisi domuzlarla boğuşuyor

Keşan’da ayçiçeği üreticisi domuzlarla boğuşuyor

EDİRNE – Edirne’nin Keşan ilçesinde ayçiçeği eken çiftçilerin, domuzların işlerine zarar vermemesi için çeşitli yöntemlere başvurduklarını ve “pik tel” adını verdikleri bir sistem kurduklarını söyleyin.

Keşan’da ayçiçeği eken çiftçi, çiçeklenme dönemine kadar emek verdiği emeğinin domuzlar tarafından heba edilmemesi için önlem alıyor. Mercan köyünde çiftçilik yapan Ümit Akgül, domuzların kaybolmasına karşı tabanca, teneke ve davullarla gürültü yaparak domuzları korkutup kaçırmak için sabaha kadar tarlalarda beklediklerini kaydetti.

“Sistem sayesinde domuzlar ürüne zarar veremiyor”

Köylerinin ormana ve gölete yakın olması nedeniyle domuzların ormandan gölete giderken ayçiçeği tarlalarından geçerken işlerine zarar verdiğini vurgulayan Akgül, “Ancak bu sistemde aküden gelen tellere verilen elektrik akımı sayesinde domuz tarlaya giremiyor. Elimizden geldiğince tarlalarımıza bu sistemi kurmaya çalışıyoruz. Bu teller savunmada yüzde 90 analiz sağlıyor. Muzun verdiği zarar daha fazla. Devletimiz bu kaybı TARSİM ile garanti altına alıyor ama hasar durumunda işin takviyesini alamıyoruz. Biz de zarardan nereye dönsek kârdır diyerek bu sistemi kullanıyoruz.”

“Bir gecede yarım yıllık emeği alıp götürebilir”

Ayçiçeklerini korumak için aynı sistemi kullanan Büyükdoğanca köyünde çiftçilik yapan Recep Yıldız, söz konusu sistemin faydalarına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu