Haber

İstanbul Havalimanı’nda 427 Kilogram Metamfetamin Ele Geçirildi

İSTANBUL Havalimanı’nda düzenlenen operasyonda 427 kilo metamfetamin türü uyuşturucu madde ele geçirildi. Operasyonla ilgili açıklama yapan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Ticaret Bakanlığımıza bağlı Gümrük Muhafaza Birimleri tarafından İstanbul Havalimanı Kargo Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen operasyonda Güney Amerika’ya transit olarak gönderilen iki kargoda toplam 427 kg uyuşturucu madde metamfetamin ele geçirildi.”

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından yasa dışı uyuşturucu madde kaçakçılığı ve kaçakçılığı faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen risk analizi çalışmaları sonucunda, Güney Amerika’dan Asya ülkelerine transit olarak İstanbul Havalimanı’na gelen 2 adet hava kargo sevkiyatının riskli olduğu değerlendirildi.

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü NARKOKİM çalışanı tarafından söz konusu gönderiler için narkotik dedektör köpekleri ile gerçekleştirilen denetimlerde, dedektör köpeklerinin her iki kargoya da tepki verdiği görüldü.

Bunun üzerine detaylı incelemeye tabi tutulmasına karar verilen sevkiyatlar, teknik ekipmanlarla denetime tabi tutuldu. Yapılan detaylı inceleme sonucunda iki kargo sevkiyatında hava kompresörleri ve odun kesme makinesi içerisine gizlenmiş toplam 427 kilogram metamfetamin türü uyuşturucu madde ele geçirildi. Ele geçirilen uyuşturucu maddeler ekiplerce ele geçirilirken, İstanbul Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Operasyonla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Ticaret Bakanlığımız Gümrük Muhafaza Birimleri tarafından İstanbul Havalimanı Kargo Bölümünde gerçekleştirilen operasyonda Güney Amerika’dan ve yurt dışına transit olarak giden iki kargoda toplam 427 kg uyuşturucu metamfetamin ele geçirildi. Operasyonda emeği geçen maaşlı çalışma arkadaşlarımızı canı gönülden kutluyorum. Teşkilatımız milletimizin ve tüm insanlığın sağlık ve güvenliği için gece gündüz demeden çalışmaya devam edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu