Ekonomi

Piyasa ECB beklentileriyle bölündü

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararına odaklandı.

Bankanın 2024 yılı için TÜFE’nin yüzde 3’ün üzerinde olacağını öngördüğü haberinin ardından faiz kararı bıçak sırtında oldu.

Bloomberg anketine katılan 34 ekonomist ECB’nin geçmesini beklerken, 32’si faiz artırımı öngörüyor. Faiz oranlarına karar veren ECB Yönetim Konseyi üyelerinin son açıklamaları, kurulun açıkça ikiye bölündüğünü ortaya koyuyor.

Portekizli üye Mario Centeno, faiz artışlarının ekonomiye zarar vereceğini belirtirken Slovak üye Peter Kazimir, bir faiz artışı daha olmadan yüzde 2 hedefine ulaşamayacaklarını belirtti. Lider Christine Lagarde karara ilişkin herhangi bir ipucu vermedi.

Bloomberg Economics Ekonomistleri David Powell ve Maeva Cousin, temel senaryolarının faiz artırımı olduğunu belirtiyor ancak bunun güçlü bir ihtimal olmadığını kabul ediyorlar.

Ekonomistler, “Ekonomik yavaşlama, çekirdek enflasyon yolundaki düşüş, ABD’deki faiz artırım döngüsünün sona erme olasılığı ve Çin’in dayanıklılığına ilişkin endişeler, Yönetim Konseyi’ni faiz oranlarını sabit tutmaya ikna edebilir” yorumunu yapıyor.

Bankanın faiz kararının yanı sıra açıklayacağı 2025 yılını kapsayan projeksiyonlar da yatırımcılara faiz patikası konusunda ipuçları verecek. Bloomberg’in 1-6 Eylül tarihleri ​​arasında gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin yüzde 84’ü, daha önce yüzde 1,5 olarak açıklanan ECB’nin 2024 Euro Bölgesi büyüme varsayımının aşağı yönlü revize edileceğini düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu