Haber

Abdülkadir Selvi: Erdoğan Esed’le görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah Sisi ile görüşmesinin ardından başlayan tartışmaları değerlendiren Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, “Grand Strateji”nin olumlu sonuçlar verdiğini söyledi. “Şimdi sıra Suriye ile ilişkilerin düzeltilmesine geldi” diye Selvi, Erdoğan ile Beşar Esad’ın seçimlerden evvel görüşeceğini belirtti.

‘KONSEPTİN ADI İSTİHBARAT DİPLOMASİSİ’

Görüşmeye Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ev sahipliği yapacağını söyleyen Selvi’nin yazısından ilgili kısım şöyle:

“Sisi ile görüşmeden sonra gözler Erdoğan-Esed görüşmesine çevrildi. Pekala bu görüşme yapılacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından sonra Esed’le görüşme yadsınmıyor, tam bilakis “zamanlama meselesi” deniliyor. Erdoğan-Esed görüşmesi 2023 seçimlerinden evvel mi yapılacak yoksa seçimlerden sonraya mı kalacak? İki önderin görüşmesinin seçimlerden evvel yapılabileceği belirtiliyor.

Sisi’den sonra Esed’le görüşme konusuna da bir konsept sıkıntısı olarak bakılıyor. Bu hem de Ortadoğu üzere krizlerin kol gezdiği bir coğrafyada uygulanıp, başarılı sonuç alınmış bir konsept. Bu konseptin ismi ise istihbarat diplomasisi olarak tanımlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir periyot bağlarımızın gergin olduğu Suudi Arabistan veliaht Prensi Selman ve Birleşik Arap Emirlikleri veliaht Prensi Pir Zayed ile görüşmüştü. Erdoğan, Sisi ile Katar Buyruğu Pir Temim’in konut sahipliğinde el sıkışmıştı. Erdoğan, Esed görüşmesi için de Rusya Devlet Lideri Putin’in mesken sahipliği yapması bekleniyor.”

BAHÇELİ DE ‘GÖRÜŞÜLMELİ’ DEMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli önceki gün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Erdoğan’ın Sisi ile görüşmesini olumlu bulduğunu ifade ederek, “Bize nazaran ardı getirilmelidir. Bununla da kalınmamalı, Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile de görüşme vasatı açılmalı, terör örgütlerine karşı ortak bir irade oluşturulmalıdır. Türkiye’nin Mısır, Suriye ve Irak’la tarihten gelen çok güçlü bağları vardır ve bilinmektedir. Biz direkt ikili görüşmeleri başlatamazsak bozguncular aramızı düzgünce açacaklardır. Ülkemizin komşularıyla yapan, müspet, geliştirici ve samimi diyaloglar kurması tıpkı vakitte 2023’ün maksatlarıyla de müzahirdir” demişti. (HABER MERKEZİ)

YAZININ TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu