Yaşam

Disney’in Strange World Filmi, LGBTQ+ Nedeniyle Yasaklandı

Arabalar, Oyuncak Öyküsü ve İnanılmaz Aile üzere klasikleşmiş animasyon sinemalarıyla tanınan Disney, geçtiğimiz aylarda yeni animasyon sineması Strange World’ü duyurmuştu. Clade ailesinin maceralarını anlatan bu fantastik animasyon için Disney’in büyük umutları vardı.

Ancak sinema daha çıkış yapmadan şimdiden 15’ten fazla ülkede yayınlanmayacağı açıklandı. Bu üstü kapalı yasağın sebebiyse sinemadaki bir karakterin eşcinsel olması.

Film Türkiye’de gösterime girmeyecek

Filmin merkezindeki Clade ailesinin bir üyesi olan Ethan Clade’in başka bir erkekten hoşlanması yani eşcinsel olması nedeniyle sinema, ülkemiz başta olmak üzere tüm orta doğu ülkeleri, Endonezya, Çin, Pakistan, Vietnam, Tanzanya, Uganda, Kenya, Nijerya, Gana, Maldivler, Nepal ve Bangladeş’te gösterime girmeyecek. 

LGBTIQ+ ögeler nedeniyle sinemanın kırpılmasının talep edileceği düşünülen ülkelerde sineması gösterimden kaldıran Disney, ayrıca Ukrayna ile yaşanan savaş nedeniyle ambargo koyulan Rusya’da da sinemanın yayınlamayacağını açıklandı. Olağanda “Live Action” yani gerçek oyuncuların ekranda göründüğü sinemalarda LGBTIQ+ içerik olması durumunda filmlerin yaş hududu değiştirilip sansürsüz bir formda yayınlanırken animasyon sinemalarda ise ekseriyetle bu sahnelerin kesilmesi ya da değiştirilmesi isteniyor.

Filmin konusu her ne kadar bir ailenin macerası olsa da sinemanın birtakım kısımlarında Ethan’ın hoşlandığı çocuk hakkında konuşması nedeniyle sinemanın gösterime sunmayacaklarını açıklayan Disney yetkilileri, “Hizmet sunduğumuz ülkelerde anlatmak istediğimiz hikayeleri orijinal şekilleriyle sunmak istiyoruz. Her ülke için filmleri değiştirmek ya da kesmek adaletsiz olacağı için bazı içerikleri bazı ülkelerde gösterime sokamıyoruz” dedi.

Bu karardan önce 100 milyon doların üzerinde gişe bekleyen sinemanın beklentileri ise 21 ila 29 milyon dolara düştü. Sineması yasaklayan ülkelerden ise şimdi resmi bir açıklama gelmedi. Geçtiğimiz yıl ünlü direktör Steven Spielberg’ün müzikal sineması “Batı Yakası’nın Hikayesi”, Netflix’in yeni sineması “Şimdiki Aklım Olsaydı” ve Disney’in animasyonu Luca da ülkemizde yasaklanmıştı.

Hatta Luca animasyonunda LGBTIQ+ karakterlerin olmaması ve sadece LGBTIQ+ hakkında birkaç cümle diyaloğun olduğu için yasaklanması da dikkat çekmişti. Lakin daha sonra sinema, Netflix’te yayına girmişti. Strange World’ün ilerleyen vakitlerde yayına girip girmeyeceği ise şu anda bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu