Haber

YSK Reddedildi: İçişleri Bakanlığı ‘Erken Sonuçlardan’ Vazgeçmiyor

İçişleri Bakanlığı’nın seçim sonuçlarına kendi modülünü hazırlama ve sonuçları erken öğrenme çabası YSK tarafından reddedildi. Bakanlık, polis ve jandarma gruplarından gelen sandık sonuçlarının GAMER’e excel belgesi olarak kaydedilmesine karar verdi.

İçişleri Bakanlığı’nın gerici ‘paralel sonuç’ çabası YSK tarafından kabul görmedi.

Sonuç polis ve jandarmadan alınacak

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; GAMER’den sorumlu vali yardımcıları ve GAMER yöneticileri 81 ilde bir araya geldi. İl İdaresi Genel Müdürü Selçuk Aslan, GAMER Başkanı Hakan Kafkas, Bilgi ve Teknolojiler Genel Müdürü Kurumsal Uygulamalar Daire Başkanı Barkın Cansız başkanlığında yapılan toplantıda, YSK’nın reddi ve kamuoyu itirazları nedeniyle giriş yapılamadığını belirtti. e-sistem üzerinden

Bu nedenle polis ve jandarma aracılığıyla sandıklardan elde edilen bilgilerin excel formatında Ankara GAMER’e gönderilmesi talimatı verildi.

Uygulamadan rahatsız olan bürokratlar, “Anayasa’ya göre seçim işlerini denetleme, denetleme ve yürütme görevi YSK’ya verilmiştir. Oy pusulalarının toplanması, sayımı ve sonuçların açıklanması YSK’nın görevleri arasında yer alıyor. Bakanlığın böyle bir düzenleme yapması anlamlıdır” diye düşünüyor.

habersarkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu