Teknoloji

Türksat 6A Uydusunun Fırlatma Tarihi Açıklandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin ilk yerli ve millî haberleşme uydusu Türksat 6A’nın 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece 00.20’de uzaya gönderileceğini açıkladı. Uydunun SpaceX’in Falcon 9 roketiyle uzaya gönderileceği bilgisini veren Bakan Uraloğlu, “Türksat 6A uydumuz, ABD Florida’da bulunan SpaceX’e ait Cape Canaveral’daki fırlatma merkezinden Falcon 9 roketiyle ABD yerel saatiyle 8 Temmuz saat 17.20’de, Türkiye saatiyle 8 Temmuz’u 9 Temmuz’a bağlayan gece 00.20’de uzaya gönderilecek. Uydunun fırlatma anını referans alırsak, bu andan itibaren yaklaşık yarım saat sonra Türksat 6A uydusunun roketten ayrılması gerçekleşecek.” ifadelerini kullandı. 

Bakanın açıklamasına göre uydu roketten ayrıldıktan sonra da SpaceX tüm süreci kontrol altında tutacak. Yaklaşık yetmişinci dakikada uydudan ilk sinyal gelecek. Sonrasında da Türksat 6A, kimyasal itki sistemiyle yolculuğuna başlayacak. Ardından da yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek ve ardından da 42 derece doğu boylamındaki yörüngesine doğru yola çıkacak. Uydu yörüngeye ulaştıktan sonra bir aylık bir test süreci gerçekleştirilecek. 

35 bin 786 kilometreye konumlanacak

Türksat 6A ile birlikte Türkiye’nin var olan uyduları yedeklenmiş olacak. 35 bin 786 kilometreye konumlanacak, 8,4 kilovat güce sahip olan uydu ile ilgili olarak Bakan Uraloğlu, “Türksat 6A uydusu bir yer sabit haberleşme uydusu olarak TV yayıncılığı başta olmak üzere haberleşme hizmetleri ve geniş kapsama alanında ülkemizin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Ayrıca mevcut uyduların hizmet vermediği Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya da kapsama alanına girecek. Türksat, 6 aktif haberleşme uydusuyla dünyanın önde gelen uydu operatörleri arasında yerini sağlamlaştıracak.” ifadelerini kullandı. 

haber-gurpinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu