Ekonomi

SOCAR Türkiye ve Turkcell’den enerji sektöründe bir ilk

SOCAR Türkiye ve Turkcell, güç dalında unsur imza atarak kıymetli bir iş birliği gerçekleştirdi. Aliağa Yarımadası’na özel geliştirilen proje kapsamında, Turkcell tarafından SOCAR Türkiye’ye özel bir taşınabilir irtibat ağı oluşturulacak. SOCAR Türkiye’nin bilgi teknolojileri vizyonu Turkcell’in güçlü ve eşsiz teknolojik altyapısı ile bir ortaya gelerek, verimli, esnek, ölçeklenebilen ve en yeni teknolojilere hazır bir altyapı sağlanacak.

Türkiye’nin en büyük endüstriyel holdingi SOCAR Türkiye ve Turkcell, güç dalında bir birinci olacak kıymetli bir iş birliğine imza attı. İş birliği kapsamında Turkcell, İzmir Aliağa Yarımadası’nda yalnızca SOCAR Türkiye bilgi teknolojileri altyapısı için baz istasyonları kurarak özel bir Private LTE ağı oluşturacak. SOCAR Türkiye’nin Aliağa Yarımadası’nda STAR Rafineri ve Petkim üzere kıymetli iştiraklerinin bulunduğu bölge, Türkiye’nin birinci “Özel Endüstri Bölgesi” unvanına sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

LTE teknolojisinde dünyada en yüksek sürat sağlayan üç operatörden biri olan Turkcell, genişleyen fiber altyapısıyla birlikte fibere bağlı baz istasyonu sayısını artırırken taşınabilir şebekesini de güçlendirerek Aliağa Yarımadası’nı geleceğin teknolojilerine hazır hale getiriyor.

“SOCAR Türkiye’yi ve Aliağa’yı Turkcell’in teknolojisi ile 5G’ye hazırlıyoruz”

Dijital dönüşümü kendini daima yenileyen dinamik bir süreç olarak gördüklerini belirten SOCAR Türkiye Dijital Transformasyon ve Bilişim Teknolojileri Lideri Hakan Irgıt, “Bu hıza ve dinamizme ayak uydurabilmek için hem fikirlerin hem de teknolojilerin hızlıca test edilebileceği ve projelendirmelerin gerçek iş senaryolarına dayalı verilerle gerçekleştirilebileceği uygulamaları devreye alıyoruz” dedi.

İş birliğiyle ilgili değerlendirmede bulunan Hakan Irgıt “Türkiye’nin en büyük endüstriyel holdingi SOCAR Türkiye olarak birincileri gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Kesimimizde dijital dönüşümde öncü şirket olma tezindeyiz. Bugün de burada bizi çok heyecanlandıran ve dalımız için bir birinci olacak iş birliğini duyurduk. SOCAR Türkiye olarak dijital dönüşüm vizyonumuz ve stratejik planlarımızın ışığında geliştirdiğimiz bu projede Turkcell’in teknolojisi ile SOCAR Türkiye’yi ve Aliağa’yı 5G’ye hazırlıyoruz. Dijital dönüşüm yolculuğumuzdaki çok değerli bir adımı atıyoruz.” dedi.

“SOCAR Türkiye’ye özel bir altyapı hazırlanacak”

Hakan Irgıt “Fikrin geliştirilmesinden uygulanmasına büyük emek verdiğimiz bu projede Turkcell teknolojisiyle uçtan uca tüm dijital operasyonumuzu tek sistem üzerinden sağlamak için büsbütün SOCAR Türkiye’ye özel olarak güvenlik, irtibat ve verimlilik ağı fonksiyonu görecek bir altyapı hazırlanacak. Dijitalleşme, Sanayi 4.0, sürdürülebilirlik ve mobilite stratejimizi destekleyecek teknolojiler ile siber güvenlik, temas çeşitliliği, iş sürekliliği üzere alanlar için tahlil sunmak gayesiyle geliştirilen bu projede emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz” formunda konuştu.

“360 derece bakış açısıyla, terzi usulü çözümler geliştirdik”

İş birliğiyle ilgili açıklamada bulunan Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata “SOCAR Türkiye, 1453 hektarlık bir yarımadada rafineri, petrokimya, liman işletmeciliği üzere iş kollarında faaliyet gösterdiğinden, her iş ünitesi özelinde terzi tarzı dijitalleşme gereksinimlerine karşılık verebilmek istiyordu. Sürecin birinci etabından itibaren Turkcell Dijital İş Servisleri şirketimiz ile SOCAR Türkiye’nin uçtan uca dijital dönüşüm seyahatinde sağlam teknoloji ortağı olarak yer aldık. Güçlü ve eşsiz şebeke altyapımız üzerinden siber güvenlik katmanları ve iş sürekliliği üzere alanlar için tahlil sunarak tüm projeyi 360 derece bakış açısıyla geliştirdik. Bu yaklaşımımızla iki büyük kurumun uzun yol arkadaşlığının temellerini güçlendirmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Enerji sektörüne örnek olacak projeyi SOCAR Türkiye ile hayata geçireceğiz

Ceyhun Özata “SOCAR Türkiye, eşsiz şebekemiz sayesinde sunduğumuz Private LTE teknolojisi ile Aliağa Yarımadası’nda tüm faaliyetlerini dijitalleştirebilecek bir altyapıya sahip olacak. Bu altyapıyı günümüz ve geleceğin teknolojilerine hazır olarak SOCAR Türkiye Bilişim Teknolojileri grubu ile tasarladık. Böylece Turkcell’in mevcut güçlü teknolojik altyapısı ve geniş frekans spekturumu sayesinde verimli, esnek ve ölçeklenebilen bir altyapı sağlanacak. Tüm açık alanı kapsayacak, düşük gecikme bedellerine sahip, tıpkı vakitte objelerin interneti teknolojilerini destekleyen bu altyapının kurulmasının güç bölümü için de örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu