Ekonomi

MKE-SAHA Tedarikçi Toplantısı Ankara’da Gerçekleştirildi

MKE-SAHA Tedarikçi Toplantısı Ankara’da Gerçekleştirildi

ANKARA Makine ve Kimya Sanayi ve SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği iş birliğinde ATO Congresium Kongre ve Stand Merkezi’nde “MKE-SAHA Tedarikçi Buluşması” gerçekleştirildi.

MKE-SAHA Tedarikçi Toplantısı, Makine ve Kimya Sanayi ve SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği iş birliğinde ATO Congresium Kongre ve Stand Merkezi’nde gerçekleştirildi. Potansiyel tedarikçilerin yanında yer almak ve ortak iş birliği olanaklarını artırmak amacıyla düzenlenen etkinliğe 600’e yakın tedarikçi katıldı. Etkinliğin sonunda Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı, MKE Yürütme Konseyi Başkanı Celal Sami Tüfekçi ve MKE Genel Müdürü İlhami Keleş ortak basın açıklaması yaptı. Milli Savunma Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve MKE Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekçi, buraya gelen tedarikçilerin üretim kabiliyetleri, teknolojileri ve yetenekleri ile Makine ve Kimya Sanayisinin üretim kapasitesini artırmayı ve ihracatı artırmayı hedeflediklerini söyledi. .

“En önemli hedeflerimizden biri katma değeri yüksek üretmek”

Tedarikçilerle iş birliği yaparak MKE’nin çalışmalarını zenginleştirmek istediklerini ifade eden Bakan Yardımcısı Tüfekçi, “Pazara daha hızlı tedarik etmek hedeflerimiz arasında. Katma değeri yüksek üretmek ve bunu yapmak da en önemli hedeflerimizden biri. üretim teknolojilerinde süreçleri hızlandıran otomasyon gibi faaliyetlere önem veriyoruz.”

“Silahlı Kuvvetlerimize Ciddi Kabiliyetler Katacak Bir Ürün Ortaya Çıktı”

MKE Genel Müdürü İlhami Keleş, 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF23’te hücum mayınları ile ilgili yeni bir çalışma geliştirdiklerini belirterek, “MK-84 mühimmatının taarruz mayınlarında deniz mayını olarak kullanılması için yeni bir ürün geliştirdik” dedi. Onu lanse edeceğiz. Hem silahlı kuvvetlerimize ciddi yetenekler katacak hem de ihracat potansiyeli yüksek bir ürün ortaya çıkıyor. MK-84 F16’dan, Akıcı’dan, Aksungur’dan olmak üzere tüm platformlardan ateşlenebilir” dedi.

İhracat rakamları bu yıl 400 milyon doların üzerinde

MKE Genel Müdürü Keleş, bu yıl ihracat rakamının 400 milyon doları aştığını belirterek, “MKE, özellikle hat tesislerine ilişkin teknoloji transferlerinde önemli bir ihracat potansiyeli yakaladı. Teknoloji transferleri, hat tesisleri ve hat kuruluşları için halen önemli bir potansiyel haline geldi. çeşitli silahlarla ilgili. Türkiye’de 3 ülkede hat kurma süreci devam ediyor. Bu anlamda 8 ülke ile müzakereler devam ediyor” dedi.

“MKE-SAHA Tedarikçi Toplantısı” bugün saat 19.00’a kadar devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu