Haber

Merkel’in danışmanı Heusgen: Almanya İsrail’e karşı daha sert davranmalı

Münih Güvenlik Konferansı Lideri Christoph Heusgen, Almanya’yı İsrail’e karşı sert davranmaya çağırdı.

Eski Şansölye Angela Merkel’in dış politika danışmanı olan Heusgen, Financial Times’a yaptığı açıklamada, İsrail’i Filistin devletine karşı çıktığı ve işgal altındaki Batı Şeria’daki yerleşim yerlerini genişlettiği için eleştirdi.

Her iki tutumun da uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini belirten Heusgen, Almanya’nın bu tür durumlarda “oturup doğru konuşması” gerektiğini ifade etti.

“Almanya daha sert bir çizgi izlemeyi göze alabilir”

Heusgen, Berlin yönetiminin İsrail’le olan iyi ilişkilerini, İsrail’i uluslararası hukuka uymaya teşvik etmek için kullanması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

Almanya daha sert bir çizgi izlemeyi göze alabilir. Aralık ayında yapılan BM Genel Kurulu’nda 153 ülke Gazze’de acil insani ateşkes sağlanması yönünde oy kullandı. Almanya çekimser kaldı.

Netanyahu’nun tutumuna tepki yağdı

Netanyahu’nun iki devletli çözümü reddetmesi sorulduğunda Heusgen şu ifadeleri kullandı:

İsrail’in bir Filistin devleti istemediği ve Filistin bölgelerinin çevresine yüksek çitler çekmek zorunda kalacağı bir durumda geleceğini nasıl tasavvur ettiğini bilmiyorum.

“İsrail’in güvenliğini güçlendireceğine inanmıyorum”

Alman yetkili, işgal altındaki topraklarda yapılan kaçak yerleşimlere dikkat çekerek sözlerini şöyle tamamladı:

Yerleşimler inşa ederek uluslararası hukuku ihlal etmeye devam etmenin İsrail’in güvenliğini güçlendireceğine inanmıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu