Haber

KYK, Mardin’deki eyleme katılan öğrenciler hakkında soruşturma başlattı

Aydın’da Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün düşmesi sonucu Zeren Ertaş isimli öğrencinin hayatını kaybetmesinin ardından Mardin’de protesto eylemi gerçekleştiren öğrenciler hakkında soruşturma açıldı. KYK Kız Öğrenci Yurdu. KYK’nın 27 Ekim tarihli protesto hareketi nedeniyle başlattığı soruşturma kapsamında öğrenciler hakkında başlatılan disiplin soruşturmasında kendilerinden kendilerini savunmaları istendi. “KYK’ye hakaret ettiği” iddia edilen öğrencilerden bazıları da “KYK’ye hakaret” suçlamasıyla suçlandı. 27.10.2023 tarihinde öğrencilerin yurtta protesto eylemi düzenlemesi”.

Evrensel’de yer alan habere göre ise Mardin Şahmaran Kadın Platformu tarafından 30 Ekim’de yurt binası önünde düzenlenen açıklamaya katılan öğrenciler hakkında da benzer soruşturma başlatılırken, çok sayıda öğrenci olduğu öğrenildi. Disiplin soruşturmasına tabi tutulan öğrencilerin sayısı 40’ın üzerindeydi.

Bazı öğrenciler ise söz vermeyi reddederek, yurt yöneticilerine yaptıkları protestonun haklı bir protesto olduğunu bildirdi.

ŞAHMARAN KADIN PLATFORMUNDAN AÇIKLAMA

Mardin Şahmaran Kadın Platformu, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yaparak, öğrenciler hakkında soruşturma açılmasına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Mardin KYK Kız Öğrenci Yurdu öğrencileri hakkında, Zeren Ertaş’ın ölümünü ve okuldaki sorunları protesto ettikleri için yurttan atılma tehdidiyle disiplin soruşturması başlatıldı. “Sorunları çözmek yerine insanlara baskı uygulayan bu zihniyeti kabul etmiyoruz ve kınıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu