Haber

İZSU’dan İzmir Körfezi’ndeki müsilaj açıklaması

İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir Körfezi’nde müsilaj olabileceği iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Resmi kurumların ve akademisyenlerin görüşlerine dayanılarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2003 yılından beri TÜBİTAK tarafından İzmir Körfezi’nde Oşinografik İzleme Projesi yürütülüyor. Gözlem istasyonlarından edinilen bilgilere ve Ege Üniversitesi Su İşleri Fakültesi tarafından yapılan inceleme verilerine göre, basına yansıyan gelişme son zamanlarda alg çoğalması adı verilen bir oluşumdur.Halk arasında çeşitli isimlerle anılmaktadır.Bunun sonucunda bu türler ön plana çıkmakta ve bu formda deniz yüzeyinde yumrular oluşturmaktadır.

Liman faaliyetleri sonucu deniz araçlarının neden olduğu kirlilik, nehirler tarafından taşınan kara kaynaklı kirleticiler (evsel, endüstriyel, tarımsal vb.) ve erozyondan kaynaklanan kirleticiler koyun su kalitesini etkilemeye devam etmektedir. Ancak İzmir Körfezi’nde deniz yüzeyinde görülebilen kirlilik deniz tükürüğü değildir. Sakin ve akıntısız iç kesimlerde ve kıyı bölgelerinde deniz marulu, kırmızı ve kahverengi alg çiçeklenmeleri görülürken, denizi kırmızıya boyayan dinoflagellat püskürmeleri yıl boyunca artarak ve azalarak devam eder.

ARITMA TESİSLERİ SAYESİNDE ATIK DENİZE ULAŞMIYOR

Kaynak: ANKA / Yeni

avanoshaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu