Haber

İşte yeni Kabine ve Meclis’teki ilk isimler! AK Parti’de büyük hareketlilik

AK Parti’nin üç döngü kuralını istisnasız uygulaması ve deneyimli isimlerin milletvekili aday listesinden çıkarılması ve iki bakan dışında tüm bakanların aday gösterilmesi, seçim sonrası yeni kadroyu kulislere sevk etti.

Seçimin kazanılması halinde hem kabinede hem de Meclis yönetiminde görev alabilecek isimler tartışılmaya başlandı. AK Parti’nin kulislerinde aday adayı olan Ankara’dan Cumhurbaşkanı Yardımcısı çıktı. fuat oktayveya Başkan Yardımcısı Numan SerbestMeclis Başkanlığına getirilebilecekleri belirtiliyor.

AK Parti’nin kuruluşundan bu yana parti içinde ve AK Parti hükümetlerinde farklı görevlerde bulunan eski bakan. Faruk Çelikveya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nin küme lideri, Ticaret Bakanı Mehmet Muş Plan ve Bütçe Komisyonu’nun başkanlığını Mevlüt Çavuşoğlu’nun yapacağı, Mevlüt Çavuşoğlu’nun ya küme yönetiminde ya da Meclis Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığında değerlendirileceği söylendi. Adalet Bakanı Bekir BozdağAdı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Kurulu Başkanlığı içindir.

DOLAP YERLERİ
AK Parti bünyesinde yapılan değerlendirmeler kapsamında, siyasetten gelen isimlerin kabinede görev almasının daha gerçekçi olacağı yönünde Meclis Başkanı, Mustafa Şentop,Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Genel Lider Yardımcıları; Hamza DağıVe Fatih ŞahinKabinede görev alabilecekleri söyleniyor.

Seçimden sonra AK Parti için Meclis çoğunluğu açısından ‘riskli’ bir durum ortaya çıkmazsa, milletvekili seçilmelerine rağmen bazı bakanların da kabinede yer alabileceği belirtiliyor.

KONGREYE KADAR KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK YOK
Kongreye kadar genel merkez yönetiminde köklü bir değişiklik beklenmiyor. özgürMeclis idaresine atanması halinde yerine rastgele atama yapılmaz ve Binali Yıldırım Tek başkan yardımcısı olarak kalacağı belirtiliyor. Ancak parti yönetiminden kabineye devredilecek isimler varsa yerine MKYK’dan yeni atamalar yapılabilecek.

DENEYİMLİ ‘DANIŞMAN’ FORMÜLÜ
Listeye giremeyen bazı deneyimli isimlerin Genel Merkez’de ‘başkan danışmanı’ olarak atanacağı söylendi. Bu konuda ilk adım geçtiğimiz günlerde atıldı. Seçim bölgesinde vatandaş nezdinde karşılığı olan ancak 3 dönem kuralı nedeniyle listeden çıkarılan isimlerden biri olan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla ‘Cumhurbaşkanı Danışmanı’ olarak atandı.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu