Haber

İran, Kartal Pençesi Operasyonu davasında ABD’ye tazminat cezası verdi

İran’da bir mahkeme, ABD’nin İran’daki rehineleri kurtarmak amacıyla düzenlediği başarısız “Kartal Pençesi Operasyonu” ile ilgili davada Washington’u olaydan etkilenen 14 vatandaşa 420 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum etti. 1980.

İran devlet televizyonunun haberine göre Tahran Uluslararası İlişkiler Hukuk Mahkemesi, ABD operasyonunda zarar gören kişilerin açtığı davada ABD hükümetinin maddi, manevi ve cezai tazminat ödemesine karar verdi.

Buna göre Washington yönetimi, ABD ordusunun 1980 yılında İran topraklarında gerçekleştirdiği operasyondan sağ kurtulan 13 kişi ile operasyon sırasında Amerikan güçleri tarafından rehin alınan bir kişiye 420 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Kartal Pençesi Operasyonu

ABD, Şubat 1979’da İran’da yaşanan devrimin ardından Tahran Büyükelçiliği’nde rehin alınan diplomatları kurtarmak için Nisan 1980’de operasyon başlattı.

“Kartal Pençesi” adı verilen operasyon, İran’ın Thebes Çölü’nde yaşanan kum fırtınası ve ABD güçlerinin art arda karşılaştığı teknik sorunlar nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandı.

Yakıt ikmali sırasında meydana gelen kaza nedeniyle C-130 Hercules uçağı ve helikopteri infilak etti ve 8 ABD askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu