Haber

Filistin Sağlık Bakanı: Gazze’de sağlık sistemi çöktü, acilen yakıt temini yapılmalı

SputnikKaila’ya verdiği demeçte, İsrail’in Gazze’yeTürkiye Cumhuriyeti’ne yönelik devam eden bombardımanlar nedeniyle sağlık alanında yaşanan trajediyi anlattı.

Gazze Şeridi’nde sağlık sisteminin tamamen çöktüğünü, kanser, diyabet ve böbrek yetmezliğine yönelik ilaçların tükendiğini söyleyen Kaila, ciddi tıbbi ekipman eksikliğinin bulunduğunu kaydetti.

‘Akaryakıt sevkıyatı acilen yapılmalı’

Ana sağlık kuruluşlarının yeniden faaliyete geçebilmesi için akaryakıt sevkiyatlarının acilen yapılması gerektiğinin altını çizen Kaila, Gazze’ye gönderilen insani yardımları “denizde bir damla” olarak nitelendirerek, yardımların ulaştırılması için güvenlik koridorlarının oluşturulması gerektiğini belirtti.

‘Yaralıların üzerindeki yanıklar yasaklı silah kullanıldığının kanıtı’

Kaila ayrıca hastane kapılarında ve koridorlarında çok sayıda yaralının sırasını beklediğine dikkat çekerek, şunları kaydetti: ” Yanıklı yaralılar geliyor. Bu yanıkların türü uluslararası anlaşmalarla belirlenmektedir. yasaklanmış silahların kullanıldığını kanıtlıyor . Tüm bu vakalar daha sonra ilgili uluslararası makamlara sunulmak üzere belgelenmektedir.” söz konusu.

Bu akşama kadar yakıt ulaştırılmazsa hastaneler devre dışı kalacak.

İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar yoğunlaşıyor 19. günde da devam ediyor. İsrail’in elektrik ablukasının ardından akaryakıt sevkiyatını engellemesi Gazze’deki hastaneleri felaketin eşiğine getirdi.

Bu akşama kadar bölgeye akaryakıt ulaştırılmazsa Gazze’deki hastaneler kullanılamaz hale gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu