Haber

Doğu Akdeniz göçmen çayırları sarmaya başladı

Doğu Akdeniz göçmen çayırları sarmaya başladı

Profesör Doktor. Deniz Ayaş:

“Çalışmalarımızda, şimdi Halophila Stipulacea olarak adlandırdığımız egzotik, Kızıldeniz göçmen bir deniz çayırının yerli deniz çayırlarının olduğu alanlara yerleştiğini gördük”

Bu türün yok olması ve Kızıldeniz göçmeni olan bu türün gelmesi elbette Akdeniz’de büyük bir değişimi beraberinde getiriyor.”

“Şu anda bu türü 4 metreden başlayarak 15-20 metre derinliğe kadar yaygın bir biçimde görüyoruz”

“Yaklaşık bir aylık sürede deniz tabanını kaplıyor”

Mersin açısından bakacak olursak çok geniş bir alan ve 100 kilometrelik sahil şeridinde 4 ile 20 metre arası göçmen deniz çayırları ciddi bir yayılma gösteriyor.

MERSİN – Doğu Akdeniz’deki istilacı balık türlerinden sonra yerli deniz çayırları yerini Halophila Stipulacea olarak bilinen Kızıldeniz göçmen deniz çayırlarına bıraktı. Sualtı çalışmasında göçmen deniz çayırlarının 4 metreden 20 metre derinliğe kadar yaklaşık 100 kilometrelik bir alana yerleştiği belirlendi.

Türkiye’nin Akdeniz’e en uzun kıyı şeridine sahip illerinden biri olan Mersin’de deniz canlıları araştırmaları sürüyor. Bu kapsamda Mersin Üniversitesi Su İşleri Fakültesi Proses Teknolojisi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Deniz Ayas ile oluşturulan akademik ekip, turizmin göz bebeği Silifke ve Fazietli Kızkalesi’nin ortasında dalış yaptı. Daha önceki dalışlarında istilacı türler olan Deniz kestanesi ve aslan balığı yoğunluğuna dair keşifler yapan ekip, bu sefer kıyıya yakın yerlerdeki tahribatla yok olan yerli deniz çayırının (Posidonia oceanica) konumunu ve göçmen deniz otunun yayılmasını inceledi. Dalışlar sırasında Erdemli’den Aydıncık ilçesine kadar uzanan 100 kilometrelik kıyı bandında denizin ortasında 4 ile 20 metre arasında geniş bir yayılma olduğu belirlendi.

Mersin Körfezi’nde deniz çayırlarının olduğunu hatırlatan Prof. “Deniz otu rizomları rizomlar oluşturur ve onları tortuda bir ağ şeklinde sarar. Her rizondan 2 dal çıkacak şekilde şekillendirilirler. Bunlar yosun değil, tohumlu bitkiler, çiçekli bitkiler ve Oceanica dediğimiz yerli deniz çayırlarının olduğu habitatlara yerleşiyorlar.”

“Akdeniz’de büyük bir değişim getiriyoruz”

Yerli deniz çayırlarının yok edildiği alanlara özellikle göçmen deniz çayırlarının yerleştiğine dikkat çeken Prof.Dr. Ayaş, “Yöresel deniz çayırları, biyo-ekoloji ve üstlendiği işlev açısından Akdeniz için çok değerli bir tür, birçok deniz canlısı için değerli bir yaşam alanı oluşturuyor. Deniz yengeci dediğimiz deniz yengeçlerinden birçok ilaca yaşam alanı oluşturuyor. Yerini bir Kızıldeniz göçmeninin aldığı bu ilacın gelişi elbette Akdeniz’de büyük bir değişimi de beraberinde getiriyor. Birçok türü işlevsel olarak etkileyen yerli yerli deniz çayırları artık yerini daha az tür için önemli yaşam alanları oluşturan egzotik türlere bırakıyor.”

100 kilometrelik sahil şeridinde ciddi bir yayılma gösteriyor.

Akdeniz’de göçmen deniz çayırlarının varlığının 100 yılı aşkın süredir bilindiğini dile getiren Ayas, “Ancak artık insan etkisiyle balıkçılık, turizm faaliyetleri ve yatçılık gibi faaliyetler başta olmak üzere deniz tabanlarında olabilir. deniz çayırlarının yok olması ve yok olması sonucu yerleşme imkanı buluyorlar.Boşalıyorlar.Egzotik deniz çayırları deniz çayırlarının meralarına yerleşiyor.4 metreden başlayıp 15-20 metre derinliğe kadar bu çeşidi artık çok yaygın olarak görüyoruz. Yaklaşık bir aylık bir sürede deniz tabanını kaplar.Mersin açısından bakarsak Narlıkuyu’dan Aydıncık’a kadar çok geniş bir yelpazedir.Göçmen deniz çayırı 4 ile 20 metre ortasında 100- Bölgenin kilometrelik kıyı bandı önemli bir yayılma gösteriyor” dedi.

“Deniz kaplumbağaları için besin kaynağı olabilir”

Akdeniz’in değiştiğini ve deniz suyu sıcaklıklarının yükseldiğinin altını çizen ekip üyelerinden dalış eğitmeni Biyoloji öğretmeni Ertuğrul Çete, “Bu iklim değişikliğinden ilk etkilenen biziz. Akdeniz bölgesi, özellikle Doğu Akdeniz. bölge çok etkileniyor.Tabii hep göçmen çeşitler geliyor.Bu gezici deniz çayırları üretici bandında yani üreticiler.Diğer cinsler genelde tüketici olarak gelirler, enfeste olurlar.Fakat üretici olduklarında da geçebilirler. muhtemelen ekosistemde faydaları vardır.Deniz kaplumbağaları özellikle otla beslenen cloniya mydas için besin kaynağı olabilir.Bu bir avantajdır.Diğer balıklarda otla beslenen canlılar besin kaynağı açısından bir avantajdır.Posidonia oceanica vardı. deniz otu dediğimiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu