Haber

Bakan Yanık : ” Sıraladığımız vaatler arasında hakikaten bugüne kadar bizim hayata geçirmediğimiz tek bir başlık yok ” (1)

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Güçlü bireylerin, güçlü ailelerin güçlü toplumları oluşturacağından hareketle 85 milyon için müreffeh bir Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Yanık, Yalova Uygulama Oteli’nde düzenlenen “2023’e Hakikat Kent Buluşmaları” toplantısında, AK Parti teşkilatları olarak ülkenin dört bir yanını karış karış gezdiklerini söyledi.

AK Parti’nin sadece seçim süreçlerinde değil, her zaman sahada olduğunu vurgulayan Yanık, 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları programının verimli ve güzel geçtiğini aktardı.

Yanık, son 20 yılda Türkiye’nin her alanda büyük işlere imza attığını belirterek, “Hizmetlerin her birinin altında AK Parti’nin imzası var. Şükürler olsun ki milletimizi az gelişmiş bir ülke standardından alıp bugün dünyanın çok gelişmiş ülkeleriyle yarış eden, aşık atan bir düzeye getirmiş olmanın memnunluğunu yaşayan, gururunu gönül rahatlığını, gönül ferahlığını yaşayan bir siyasi iradeyiz. Bu türlü olmaya da inşallah devam edeceğiz.” diye konuştu.

Toplumun tüm kesimleri için sosyal hizmet alanında da devrimlere imza attıklarını kaydeden Yanık, aile kurumunun güçlenmesi için özel çalışmalar yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Bakan Derya Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güçlü bireylerin, güçlü ailelerin güçlü toplumları oluşturacağından hareketle 85 milyon için müreffeh bir Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz. Lakin bu süreçte bilhassa son devirlerde enteresan ve hepimizi şaşırtan gelişmeler de yaşanmadı değil. Son vakitlerde bilhassa seçim yaklaştıkça muhalefet partilerinden arkası gerisine toplumsal hizmet ve toplumsal yardım alanında da vaatler gelmeye başladı. Biz de her seferinde diyoruz ki ‘Bu çalışmayı biz şu kadar yıldır yapıyoruz. Bu kadar yıldır devam eden bir çalışma. Veyahut zaten bu çalışmanın şöyle bir format altında icra edilmiş hali var’ diyoruz. Sıralanan vaatler ortasında gerçekten bugüne kadar bizim hayata geçirmediğimiz, bizim icra etmediğimiz tek bir başlık yok. Her biri AK Parti iktidarlarının farklı devirlerinde hayata geçirilmiş, icra edilen ve halihazırda vatandaşımızın hizmetine sunduğumuz başlıklar.”

“Hep vardılar lakin siz görmüyordunuz, biz gördük”

AK Parti’nin 20 yıla 100 yıllık hizmeti sığdırdığına dikkati çeken Yanık, bunu milletten aldıkları güçle, destekle yaptıklarını anlattı.

Sosyal hizmetlerde Türkiye’yi dünyada takip edilen ülkelerden biri haline getirdiklerini ifade eden, şunları dile getirdi:

“Talep odaklı hizmetten arz odaklı bir hizmet anlayışına geçtik. Toplumsal hizmetler alanında bir çığır açtık. Bu yalnızca bir retorik değil, nitekim toplumsal hizmetler alanında çığır açtık. Geçtiğimiz günlerde Plan ve Bütçe Komitesinde bütçe tartışmalarımız vardı. Vekillerimiz de oradaydı. Muhalefet partisinden arkadaşlarımız geçen yıl şöyle bir şey söylemişlerdi: ‘Eskiden bu kadar engelli yoktu, sizin zamanınızda birdenbire engelliler çoğaldı.’ Bu sene de ‘Yapılan hizmetleri siz yapmıyorsunuz, devlet yapıyor.’

Bir sefer daha bu gerçeği milletimize hatırlatmak istiyorum. Milletimizin çok düzgün bildiği bir gerçeğin altını aslında bir manada çizmek istiyorum. Türkiye’de engelli her vakit vardı ancak sokağa çıkacak, hayatın içine karışacak fırsatı bulamıyordu. Bizim icraatlarımız, bizim çalışmalarımızda, engellileri de en az pürüzü olmayan rastgele bir vatandaş kadar hak sahibi, hayattan, istihdamdan, eğitimden, sıhhat ve toplumsal hizmet faaliyetlerinden yararlanma hakkına sahip birisi olarak gördüğümüz için temel hakların eşrefi mahlukat olan insanın doğuştan hakkı olduğunu kabul ettiğimiz için engellilere yönelik yaptığımız çalışmalarla engelliler hayatın içine karıştılar. Yok değillerdi, daima vardılar fakat siz görmüyordunuz, biz gördük; ortadaki fark bu. Biz milletimizin her bir ferdini gördük.”

Bütünleşik toplumsal yardım sistemi ve bayana yönelik şiddetle mücadele

Yanık, 23 kamu kurum ve kuruluşunun entegre olduğu ve hangi vatandaşın ne cins bir muhtaçlığının bulunduğunu direkt kurumların kendi ortalarındaki irtibatla takip ve tespit ettikleri bütünleşik toplumsal yardım sistemini hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Son derece şeffaf, hesap verebilir, gerçekçi bir çalışmayı yürüttüklerini vurgulayan Yanık, “Sosyal yardımlarla alakalı en çok eleştirdikleri şey ‘Kendi yandaşlarınıza yardım ediyorsunuz’ eleştirisiydi. Sistem o kadar şeffaf ve o kadar açık ki şu anda o eleştiriler de hayata geçirilemiyor. Çünkü gerçekçi değil. Çünkü bir karşılığı yok. AK Parti iktidarları olarak 20 senede sadece hak odaklı, ihtiyaç odaklı baktık. Vatandaşın kim olduğuna bakmadık. Kim olduğuna bakarken gözümüzü kapattık.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yanık, 2002 yılında 4 başlıktaki toplumsal yardımların bugün 50 başlığa ulaştığını lisana getirerek, “Doğumdan ölüme kadar vatandaşımız hayatının hangi noktasında devletin desteğine ihtiyaç duyuyorsa bizim orada olmamız gerekiyor, sosyal devlet olarak. Bunu sağlıyoruz şu an itibarıyla. İnşallah çalışmalarımızı da geliştirerek sürdürmeye devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

Bakanlığın yürüttüğü programlar hakkında bilgi veren Yanık, Yalova’da gerçekleştirilen hizmetleri de anlattı.

Ülke genelinde eylül 2022 prestijiyle 147 bin 301 çocuğa toplumsal ekonomik dayanak sağladıklarını aktaran Yanık, şöyle konuştu:

“Bir öbür kıymetli hizmet başlığımız; bayanlara yönelik hizmetlerimiz. Bu hizmetlerde bakanlığımızın temel maksatları; toplumsal hayatın her alanında bayanların pozisyonunu güçlendirmek, fırsat eşitliği doğrultusunda bayanlara alan açmaktır. Bu manada her türlü şiddet ve ayrımcılıkla uğraş bizim kırmızı çizgimiz. Bunu her fırsatta lisana getiriyoruz. Tek bir bayan dahi şiddet mağduru olmayıncaya kadar uğraşımızı devam ettireceğiz. Bunun da altını ısrarla çiziyoruz. Bunun için Şiddet Tedbire ve İzleme Merkezlerimiz, Bayan Konukevlerimiz, Toplumsal Hizmet Merkezlerimizde bulunan şiddetle çaba irtibat noktalarımız ve Alo 183 Çizgisi’yle Türkiye geneline yayılmış bir şiddetle gayret ağımız var.”

Toplantıya, AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova Belediye Lider Vekili Mustafa Tutuk, AK Parti Vilayet Lideri Muğlim Bağatar ile partililer katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu