Haber

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Danışmanı Hikmet Hacıyev, Rusya Kızıl Haçı’nın Ermeni nüfusa gıda yardımı gönderdiğini duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müsteşarı Hikmet Hacıyev, Rusya Kızıl Haçı’nın Azerbaycan Kızılayı ile koordineli olarak Karabağ’daki Ermeni nüfusa gıda yardımı gönderdiğini kaydederek, “Bu ayrı bir anlaşmadır ve Ağdam-Hankendi ve Laçin’in açılması teklifidir. -Hankendi yolları Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (ICRC) sevkiyatları için eş zamanlı olarak karıştırılmamalıdır.” Bu kelimeyi kullandı.

Hacıyev, X sosyal medya hesabı üzerinden uluslararası gazetecilerin birçok sorusunu yanıtlayacak bir açıklama yaptığını belirtti.

Rusya Kızılhaç’ının inisiyatifindeki gıda yükünün 10 Eylül’de Azerbaycan Kızılayı ile koordineli olarak Ağdam-Askeran yolu üzerinden Hankendi’ye gideceğini belirten Hacıyev, “Bu ayrı bir anlaşmadır ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi için geçerlidir. Kızıl Haç (ICRC) ulaşımı, Ağdam-Hankendi ve Laçin-Hankendi yollarının güzergahı belirlenecek. Eş zamanlı açılması önerisiyle karıştırılmamalı.” değerlendirmesini yaptı.

Azerbaycan’ın “iyi niyet göstergesi” olarak Ağdam-Hankendi ve Laçin-Hankendi yollarının eş zamanlı açılması yönünde isteklilik gösterdiğine işaret eden Hacıyev, Karabağ’daki yasadışı rejimin bunu reddettiğini söyledi.

Hacıyev, Laçin kontrol noktasında Azerbaycan’ın gümrük ve sınır kontrol rejimine uyulması gerektiğinin altını çizdi.

Karabağ’da sözde rejimin sözde seçimlerini “sahte ve uydurma” olarak nitelendirerek eleştiren Hacıyev, “Yasadışı kukla rejimin tasfiye edilmesi ve silahsızlandırılması gerekiyor. Kalıcı barışın sağlanmasının tek yolu budur.” Karabağ’ın Ermeni ve Azeri sakinlerinin yaşayabileceği ve ortada kalabileceği bir yer.” değerlendirmesini yaptı.

Ermenistan’ın Karabağ rejiminden çıkan haberlerde, Rus gıda yardımının Ağdam yolu üzerinden bölgeye ulaşacağı belirtilirken, aynı zamanda insani yardımların Laçin üzerinden geçişini sağlamak üzere anlaşmaya varıldığı belirtildi. koridor.

kemahhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu