Haber

Adalet Bakanı Tunç Çağlayan Adliyesi’nde: 6 savcı görevlendirildi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Çağlayan Adliyesi’ndeki silahlı saldırının ardından adliyeye geldi. Tunç basına açıklama yaptı. Soruşturma kapsamında bir başsavcı yardımcısı ve 5 cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini kaydeden Tunç, saldırıyı gerçekleştiren 3 kişiden 2’sinin öldürüldüğünü, birinin de yaralı olarak yakalandığını belirtti.

Yılmaz Tunç, şunları kaydetti: “Bugün saat 11.32 sıralarında Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na saldırı girişiminde bulunuldu. Terör saldırısı girişiminde bulunuldu. Öncelikle hain terör saldırısını gerçekleştiren teröristleri kınıyorum. Adliye çalışanlarımıza, yargı camiamıza ve milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.Adalet Sarayı’nın ‘C’ kapısından önce ‘D’ kapısından girmek isteyen iki terörist, kendilerinin polis tarafından yakalandıkları anlaşılınca polisten kaçmak istiyor. Polisin GBT denetimi sırasında düzenli teröristler, ‘D’ kapısından kaçarak bulunduğumuz noktada ‘C’ kapısına ve ‘C’ kapısındaki güvenlik noktasına geliyorlar. Polisimizle yaşanan çatışma sonucu 2 kişi gözaltına alındı. Teröristler etkisiz hale getirildi.Tabii o çatışmada 4 vatandaşımız yaralandı.Bir vatandaşımız hastaneye kaldırıldı ve hastanede hayatını kaybetti.Bu çatışmada 3 polis memurumuz yaralandı.Yaralı polislerimizin sağlık durumları ve Yaralı vatandaşların durumu iyi. Hastanelerde tedavi altındalar. Yaralı polislerimize ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Vefat eden vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Adliye kapısında fiilen güvenlik içinde bekleyen güvenlik güçlerimizin kararlı, kahramanca ve dikkatli davranışları sayesinde hain bir terör saldırısı, felakete yol açmadan önlenmektedir. Polisimizi ve güvenlik güçlerimizi bu vesileyle tebrik ediyorum.

Kriminal soruşturma şu anda tüm detaylarıyla devam ediyor. Soruşturmada 1 başsavcı yardımcısı ve 5 cumhuriyet savcısı görevlendirildi. Çeşitli gözaltılar var. Ve bu gözaltılar çerçevesinde ceza soruşturması devam edecek.”

34 KİŞİ GÖZALTIDA

Adalet Bakanı Tunç, olayla ilgili gözaltına alınan kişilerin bulunduğunu belirterek, “Şu anda 34 tutuklu var. 5 cumhuriyet savcımız ve bir başsavcı yardımcımızın koordinasyonuyla soruşturma tüm detaylarıyla devam ediyor. 3 polisimiz yaralandı. Durumları iyi. Hastanede tedavi altına alınıyorlar. 4 vatandaşımız yaralandı. 1 vatandaşımız da yaralandı.” “Hastanede vefat etti. Hastanede tedavi gören diğer 3 vatandaşımızın sağlık durumları iyi, sağlık durumlarının hayati tehlikesi bulunmuyor. Bir vatandaşımız ve bir kadın vatandaşımız hayatını kaybetti. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Bir kez daha ifade ediyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

‘AKRABA BAĞLARI TESPİT EDİLMEDİ’

Yılmaz Tunç, saldırganların daha önce yargılanıp cezalandırıldığı yönündeki soruya ise, “Bunların hepsi teröristlerin yakaladığı şeyler, hepsi de cezai soruşturma kapsamında tüm detaylarıyla incelenmeye devam edecek. Hayır” şeklinde yanıt verdi. Artık akrabalık bağları tespit edilmiştir sevgili arkadaşlar. Polisimizin bu iki teröristle ilgili ve adliyede yaptığı çalışma da devam ediyor.” Adli sicil çalışmaları titizlikle yürütülüyor. Bahsettiğiniz terörist, 2004 yılında silahlı terör örgütüne üye olmaktan hüküm giymiş, cezası 15 yıl hapis yatmış, etkisiz hale getirilmiş bir erkek teröristtir. Terör örgütüne üye olmaktan 15 yıllık cezasını çektikten sonra cezası biten biri. Kadın terörist aynı zamanda Yargıtay’da terör örgütü üyeliği davası halen devam eden bir kişidir. O da o belgeye göre 4 yıl 2 ay cezaevinde kalmış biri. Bugün itibariyle kız kardeşi veya erkek kardeşinin de aynı terör örgütü üyeliği suçlamasıyla ağır ceza mahkemesinde yani bu adliyede duruşması vardı. Muhtemelen durum budur. Eğer hain amaçlarına ulaşmak için kapıdan girebilselerdi orada daha büyük bir terör eylemi gerçekleştirebilirlerdi. Bütün bunlar engellendi. Kahraman polislerimizi bir kez daha tebrik ediyorum sevgili dostlar. Yani burada çok dikkatli davranarak burada büyük bir terör hareketinin önüne geçtiler. Bunu her zamanki yaralanmalarının değeri için yaptılar. Onlara da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Milletimize ve yargı camiamıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu