Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rus mevkidaşı Lavrov ile Yeni Delhi’de bir araya geldi

YENİ ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında ​​Yeni Delhi’de kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden yapılan açıklamaya göre Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bir araya gelen Blinken ile Lavrov arasındaki görüşme yaklaşık 10 dakika sürdü.

İsmini vermek istemeyen ABD’li yetkili, Blinken’in mevkidaşı Lavrov’a ABD’nin savaş bitene kadar Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini söylediğini söyledi.

Blinken’in Rusya’nın “Yeni START” nükleer anlaşmasından çekilme kararından vazgeçmesini istediğini belirten yetkili, ABD Dışişleri Bakanı’nın Moskova’nın ABD vatandaşı tutuklu Paul Whelan’ı serbest bırakma talebini de Lavrov’a ilettiğini söyledi.

ABD’li yetkili, görüşmeden sonra Blinken’in yakın gelecekte Rusya’nın durumunda rastgele herhangi bir değişiklik olacağı izlenimine sahip olmadığını kaydetti.

Rus tarafı: “Görüşme yok”

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, Blinken ile Lavrov’un G20’nin ikinci oturumu çerçevesinde hareket halindeyken görüştüğünü söyledi. Zaharova, “Blinken, Lavrov ile temasa geçmek istedi. Lavrov (Blinken ile) hareket halindeyken konuştu. Müzakere, toplantı vb. söz konusu.

Blinken ve Lavrov en son Ocak 2022’de Ukrayna savaşından önce İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu