Haber

Van’da güneş kömür ocaklarını ‘yaktı’

KAMYONET – Küresel iklim değişikliği Türkiye’de de etkisini tam anlamıyla göstermeye başladı. Tüm illerde hava mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Van’da da durum aynı. Önceki yıllarda da aynı aylarda soğuk hava ve kar yağışının görüldüğü Van’da bu yıl yazdan kalan günler kaldı. Soğuk kış günlerinin gecikmesi nedeniyle her yıl ekim ayında satışa başlayan Van Kömürcüler ve Oduncular Sitesi esnafı bu yıl kasım ayı olmasına rağmen sezonu açamadı.

Kömür ve odun satışlarındaki düşüşün nedenleri arasında iklim değişikliğinin yanı sıra doğalgaz kullanımının yaygınlaşması, artan kömür fiyatları ve korsan kömür satışları da yer alıyor. Sabahın erken saatlerinde dükkanlarını açan Kömürcüler ve Oduncular Sitesi esnafının birden fazla tabelasız günü sonlandırdığını belirtiyor.

‘ESNAF SAYISI 67’DEN 28’E AZALDI’

Van’da yaklaşık 30 yıldır kömür ve odun satışı yapan esnaf Hasan Seyhan, sitede daha önce 67 esnaf bulunduğunu, işler kötüleşince esnaf sayısının 28’e düştüğünü belirtti. ve Oduncular Sitesi Seyhan, “Geçmişte çalışmalarımız oldukça yeterliydi. Ancak mevsimlerin değişmesi ve doğalgaz kullanımının yaygınlaşması nedeniyle artık sona ermiştir. Bir diğer neden ise sosyal yardım kömürleridir. Soba kullanılan evlerde yaşayanların büyük bir kısmı dar gelirli ailelerdir. Bu ailelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kömür dağıtılıyor. Elbette bu sosyal devlet olmanın gereğidir. Ancak bu insanlara dağıtılan kömür kalitesiz. Bu ailelere kömür kuponları verilse ve insanlar bu kuponlarla istedikleri yerden kömür alabilseler hem onlar hem de bizim için daha iyi olur. “En azından kaliteli kömür alabilecekler” dedi.

Hasan Seyhan – Van Kömürcüler ve Oduncular Sitesi Esnafı

‘GEÇEN YILA GÖRE İŞLERİMİZDE YÜZDE 60’LIK DÜŞÜŞ VAR’

Kömürcüler ve Oduncular Sitesi esnaflarından Abdurrahman Tunç da işlerin azalmasından şikayetçi. Her yıl bu dönemde 5 bin ton kömür sattıklarını ancak bu yıl kasım ayında en fazla 100 ton kömür satabildiklerini belirten Tunç, “Geçen yıl sezonu kapattığımızda 100 ton kömür satabiliyorlardı. En kaliteli ithal kömürün tonu 8 bin TL oldu. Bu yıl 8 bin TL’den başlayıp 10 bin TL’ye kadar çıkıyor. Aslında market raflarındaki ürünlere bakıldığında kömür fiyatlarındaki artış çok fazla değil. Ancak buna rağmen insanlar satın almak zorunda kalıyor. Geçen yıla göre işlerimizde yüzde 60 oranında azalma var” dedi.

Abdurrahman Tunç – Van Kömürcüler ve Oduncular Sitesi Esnafı

‘HAVA SOĞUKÇA KÖMÜR FİYATI ARTACAK’

Kömür almak için sahaya gelen Kerem Güneş, sezonu avantaja çevirmeye çalıştıklarını belirtti. Kömürcüler ve Oduncular Sitesi’nde karşılaştığımız tek alıcı Güneş, şunları söyledi: “Şu anda kömür fiyatları 4 bin TL’den başlayıp 10 bin TL’ye kadar çıkıyor. Havaların sıcak olması nedeniyle insanlar kömür alımını erteliyor. Ancak soğuk kış günleri geldiğinde bu fiyata kömür bulmak zorlaşacaktır. Havaların soğumasıyla kömür fiyatları daha da artacak. Bu yüzden kömürümü zaten aldım. Ülkemizde kışın ne zaman ve nasıl geleceği belli değil. Sonra bir bakıyorsunuz yarın bir metre kar yağmış. “Önlemlerimi önceden alıyorum” dedi.

Kerem Güneş – Kömür alıcısı

YARDIM KÖMÜRÜ İNTERNETTEN SATILIYOR

Kömür satan esnafı ilgilendiren konulardan biri de korsan kömür satışıdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın her yıl dar gelirli ailelere dağıttığı kömür, birçok kişi tarafından internet üzerinden satışa sunuluyor. Çantanın üzerinde ‘parayla satılmaz’ ibaresi bulunan yardım kömürleri, pek çok online alışveriş sitesinde satılıyor. Piyasadaki aynı kalite kömüre göre nispeten daha uygun fiyata alıcı bulan yardım kömürünün satılma nedenleri arasında kömürün kalitesiz olması ve geçimini sağlama düşüncesi yer alıyor.

KASIM AYI ORTASINDAN İTİBAREN MEVSİM NORMALİNE DÖNMESİ BEKLENİYOR

Yaz günlerinin yaşandığı Van’da sıcaklıkların bir süre daha böyle devam etmesi bekleniyor. Meteoroloji 14’üncü Bölge Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre, Van’da kasım ayında maksimum sıcaklık ortalaması 10,3 derece, gün içindeki maksimum sıcaklık değerleri ise 15 ila 16 derece olarak kaydedildi. Mevsim normallerinin 4 ila 6 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, 13 veya 14 Kasım’dan itibaren mevsim normallerine dönmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu