Haber

Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Göktaş’ın Cezayir İçişleri Bakanlığı’nı Ziyareti

Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle Türkiye’ye takviye ve dayanışma sağlayan Cezayir İçişleri Bakanlığı’na teşekkür ziyaretinde bulundu.

Cezayir’in başkentindeki Hükümet Konağı’na gelen Büyükelçi Göktaş, kapıda Cezayir İçişleri Bakanı İbrahim Murad tarafından karşılandı.

Büyükelçi Göktaş, Bakan Murad ile gerçekleştirdiği ikili görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “kardeş ülke Cezayir”e, deprem felaketinin ardından Türkiye ile sağladığı dayanışma ve güçlendirme için teşekkür etti.

Cezayir’in Türkiye’ye yardım eli uzatan ilk ülkelerden biri olduğuna işaret eden Göktaş, “Cezayir İçişleri Bakanlığı’na ve Cezayir Sivil Savunma Başkanlığı’na şahsım ve Türkiye adına teşekkür ederim. Bu zor zamanda onların yardımı.” söz konusu.

Türkiye-Cezayir ortak tarihine dikkat çeken Göktaş, Cezayir halkının ve devletinin Türkiye ile olan dayanışmasını takdirle karşıladı.

Öte yandan Bakan Murad, Cezayir’in Türkiye’ye yaptığı yardımın bir kardeşlik görevi olduğuna işaret ederek, kendi ülkesi ve devleti adına Türkiye’ye taziyelerini iletti.

Cezayir Sivil Savunma Başkanlığı’na bağlı arama kurtarma ekiplerinin Türkiye’deki çalışmalarını takdirle karşıladıklarını vurgulayan Murad, Cezayir’in Türkiye’nin yanında olmaya devam edeceğini kaydetti.

Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu ve kısa sürede toparlanabileceğini kaydeden Murad, Türkiye ve Cezayir’in geçmişte birlikte olduğunu, bugün ve yarın birlikte olmaya devam edeceklerini söyledi.

Cezayir’den depremzedelere yardım

Cezayir, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelerle dayanışma amacıyla sosyal medya platformlarında başlayan destek çağrıları, kısa sürede kapsamlı yardım kampanyalarına dönüştü.

Cezayirli sporcu, siyasetçi ve vatandaşlar, depremin ilk gününden itibaren sosyal medya paylaşımlarıyla Türk devleti ve halkının yanında olduklarını duyurdu.

Başta Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun olmak üzere tüm devlet ekipleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti, taziye ve destek açıklamalarıyla Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını ifade etti.

Türkiye’ye gönderilen 86 kişilik arama kurtarma ekibine ek olarak Cezayir Kızılayı’ndan bir sağlık heyeti ve 95 ton insani yardım Türkiye’deki deprem bölgesine ulaştı.

Cezayir, 10 Şubat’ta Türkiye’ye 30 milyon dolar destek vereceğini açıkladı.

haberlapseki.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu