Ekonomi

TCMB’den KKM’de prim düzenlemesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankaların dövize çevirmeli Korumalı Mevduat sisteminde prim uygulamasına son verdi.

Bloomberg’de yer alan habere göre; Mevcut durumda bankalar, TCMB karşı taraf KKM süreçlerinde müşterilerine faize ek olarak birkaç puan prim teklif ediyorlardı. Bu uygulamada tabela kuru düşük kalırken olası bir kur artışında TCMB’nin kapatacağı fark artacaktır. TCMB tarafından bankalara gönderilen yazıda, dövize çevirme KKM’sinde faiz üst sınırının kaldırıldığı hatırlatılarak, müşterilere sunulan primin faiz oranına eklenmesi istendi. Böylece TCMB’nin ödeyeceği potansiyel kur farkı azalacaktır.

TCMB tarafından bankalara gönderilen yazı ile TCMB’nin karşı taraf olduğu döviz korumalı mevduat işlemlerinde faiz limiti kaldırıldı. Daha önce KKM’de siyasi faizin üzerindeki faize 3 puan üst sınır uygulanmıştı.

KKM’de faiz üst sınırının kaldırılmasının ardından bu alana özellikle hukuki yönden yoğun ilgi geldi. Son bir buçuk ayda KKM toplamı 180 milyar lira arttı. Böylece kur korumalı mevduat toplamı 1,55 trilyon lira gibi rekor seviyeye yükseldi. Aynı dönemde döviz mevduatında da 12 milyar doları aşan düşüş yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu