Yaşam

Osmaniye’de enkaz altında 48 yıllık hatıra aranıyor

Kahramanmaraş ve Hatay’daki depremler insanın her şeyini yerle bir etti.

Yıkılan sadece evler değil, yaşananlar da oldu.

Depremden etkilenen Osmaniye’nin Alibeyli İlçesi Şehit Bekir Evirgen Sokak’ta bulunan Yeni View gazetesi ile Osmaniye Şairler ve Gazeteciler Derneği (OŞYAD) ofisi depreme dayanamadı.

Gazete malzemelerini ve kitaplarını çöken binada kaybeden 69 yaşındaki Mustafa Bardak, kalan molozların altında 48 yıllık anılarını aramaya başladı.

Bütün emekler enkaz altında kaldı

22 yıl kiracı olduğu gazete ofisi ile birlikte tüm hatıraların yerle bir olduğunu belirten Mustafa Bardak, şunları söyledi:

1988’den beri yayınlanan Yeni Bakış gazetesinin gazete ofisiydi ve herkes Osmaniye Şairler, Yazarlar Derneği’ni siyah önlüklü, beyaz yakalı dünkü çocukların olaylarıyla biliyordu. Tüm faaliyetlerimizi bu binada yönetiyorduk. Aynı zamanda gazete büromuzda 4.000 kitabımız, 2 bilgisayarımız vardı ve 25 yıldır Ekmek Ödüllü şiir yarışmasını düzenliyorduk. Covid-19 döneminde bile Ekmek Ödüllü şiir yarışmasında ödülleri dağıttık. 25 yıldır bu yarışmayı hiç orta vermeden düzenliyoruz, bu etkinliğe 4 bin 127 kişi katıldı. 25 yılda ekmek, kitap, kalem, karanfil ve katılım belgeleri ve plaketler verdik. Osmaniye kültür ve sanatına katkıda bulunan ve hatıralarını yaşatmak için emeği geçenlere plaketler verdik. yerle bir edilerek molozların altına bırakıldı. Buradaki anılarımız şairlerin anıları, kitaplarım, yazdıklarım, yayımladıklarım, yayımlamadıklarım, üzerimde taşıdığım gündem dışında tek bir anım yok bu kalemden başka. Her şey bir sarsıntıyla yok oldu. 1979’da tipo baskı ve el dizgisiyle yaptığım ‘Kanla Karışan İsyanlar’ adlı 19 yaşındaki kitabımdan biri vardı. Romanım ‘Bir Gölge’ kısacası her şey enkaz altında kaldı. Bu deprem bize çok şeyi hatırlatmalı, bu deprem sayesinde hayatımızı sıfırladık diyebilirim. Ama biz yine de yılmadık, uğraşacağımız kalemimiz ve defterimizle deneyeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu