Ekonomi

KKM’de 2 yeni düzenleme daha! Süre 3 ay uzatıldı

Bloomberg HT ‘in haberine göre döviz korumalı mevduat için yeni düzenleme getirildi. Merkez Bankası tarafından döviz korumalı mevduat için vade kapsamı genişletildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre Türk Lirası’na geçişe zemin hazırlamak amacıyla döviz tevdiat veya dövize dayalı katılım fonu hesaplarının açılış tarihi 31 Mart 2023’e uzatıldı. Önceki yönetmeliğe göre bu tarih 31 Aralık 2022 olarak belirlenmişti.

Merkez Bankasınca yayımlanacak şekil ve asılları belirlenir.

Yeni düzenleme ile vade sınırlamasının da kaldırıldığı görüldü. önceki bildirimde yer almaktadır. “Türk Lirası mevduat veya katılma hesabı, Türkiye’de yerleşik gerçek kişiler ile yerleşik tüzel kişiler için 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli olarak banka tarafından açılır” ibaresi değiştirilmiştir. Yeni unsurda sadece “Bankaca açılacak Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarının vadeleri Merkez Bankasınca yayımlanacak usul ve esaslarda belirlenir”.terimler kullanıldı.

Altın hesaplarında vade ayarlaması

Resmi Gazete’de yayımlanan ayrı düzenleme ile altın hesaplarındaki vade sınırı da kaldırıldı.

Buna göre, Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesine Dair Tebliğ’de; “Banka, Türkiye’de yerleşik gerçek kişiler ve yerleşik tüzel kişiler için 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli Türk Lirası mevduat veya katılma hesabı açar” ifadesi değiştirildi. yeni paragrafta “Bankaca açılacak Türk Lirası mevduat veya katılma hesaplarının şartları Merkez Bankasınca yayımlanacak usul ve esaslarda belirlenir.”terimler kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu