Haber

İtalya’da kışın su kaynaklarında kuraklık

İtalya’nın önde gelen su kaynaklarının doluluk açısından sorun yaşamaması gerektiği belirtilirken, kış aylarında yağışların az olması nedeniyle ciddi kuraklık yaşanıyor.

Ülkede iklim araştırmaları yapan CIMA vakfının verilerine göre, İtalya Alpleri’ndeki kar oranının yaklaşık yarı yarıya azaldığı ve son 10 yılın ortalamasına göre yüzde 53 daha az kar yağdığı kaydedildi.

Alplerdeki bu durumun, burada karların erimesiyle beslenen, ülkenin en büyük nehri olan Po’yu da doğrudan etkilediği belirtildi. Ülkede tarımsal üretim için kilit öneme sahip olan Po nehri yatağındaki su seviyesinin son 10 yılın ortalamasına göre yüzde 61 daha düşük olduğu bildirildi.

Diğer basında çıkan haberlerde, kuzeydeki Garda Gölü’nün su seviyesinin son 30 yılda hiç olmadığı kadar 60 santimetre azaldığı belirtildi. Gölün ortasındaki küçük adalara giden bağlantı yollarının su yüzüne çıktığı kaydedildi.

Kuraklıkla doğrudan ilgili olmasa da kanallarıyla ünlü Venedik kentindeki bazı kanallarda su seviyesinin yağışların azalması nedeniyle yer yer 50-70 santimetre azaldığı bildirildi. ve denizin çekilmesi. Kentin bazı kanallarında gondolların dipte olduğu ve yüzdürülemediği basına yansıdı.

Ülkenin saygın çevre kuruluşu Legambiente’nin genel müdürü Giorgio Zampetti, “2023 daha yeni başladı, ancak şimdiden aşırı iklim olayları ve kuraklık seviyelerine dair endişe verici işaretler var” dedi. söz konusu.

Ulusal bir su kullanım stratejisinin benimsenmesi gerektiğini vurgulayan Zampetti, “Çeşitli sektörlerde ve farklı amaçlarla kaynaklardan çekilen suyun geri dönülmez noktaya gelmeden azaltılması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Geçen yıl İtalya, son 70 yılın en şiddetli kuraklığını yaşadı ve bu kuraklık nedeniyle tarımda 3 milyar avronun üzerinde kayıp olduğu ifade edildi.

Bilim adamları, sera gazı emisyonlarının neden olduğu iklim değişikliğinin sıcak hava dalgaları, inanılmaz fırtınalar, sel ve kuraklık gibi olaylarda daha sık görüldüğüne dikkat çekiyor.

haber-aydincik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu