Haber

İsrail’in Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına Mısır’dan tepki

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in beraberindeki Yahudi yerleşimcilerle birlikte Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına tepki gösteren Mısır, İsrail’i gerilimi tırmandıran eylemlerden uzak durmaya davet etti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Ben-Gvir ve Yahudi yerleşimcilerin İsrail polisi kontrolünde düzenlediği baskınla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada Mısır’ın, İsrail hükümet yetkilileri ve yüzlerce fanatik Yahudi yerleşimci tarafından bu sabah Mescid-i Aksa’ya düzenlenen baskınla İsrail makamlarının Müslümanların ibadet hakkını engellemesini kınadığı belirtildi.

Mescid-i Aksa’nın Müslümanlara ait bir ibadet yeri olduğunun vurgulandığı açıklamada, art arda düzenlenen baskınlar ve burayı zaman ve mekan olarak bölme çabalarının Aksa’nın mevcut hukuki ve tarihi durumunu etkilemeyeceği belirtildi.

İsrail’e kışkırtıcı ve tırmandırıcı eylemlerine derhal son vermesi çağrısında bulunan açıklamada, bu tür sorumsuz eylemlerin bölgede güvenlik ve istikrar açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulunuldu.

Ben-Gvir’den Mescid-i Aksa’ya baskın

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir ve yüzlerce fanatik Yahudi yerleşimci, bu sabah İsrail polisinin kontrolünde işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi yetkilisinden alınan bilgiye göre İsrail polisi, Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişine kısıtlama getirirken, yaklaşık 1700 fanatik Yahudi Aksa’ya baskın düzenledi.

İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış anlaşmasında kabul edilen statükoya göre, Mescid-i Aksa ve Kudüs’teki vakıflar, Ürdün Vakıflar Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin himayesinde, İslam İşleri ve Hazretleri.

Daha önce Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin izniyle Mescid-i Aksa’yı ziyaret eden Yahudiler, İsrail’in 1990’dan bu yana Vakıflar İdaresi’nin egemenliğini ihlal eden tek taraflı kararı çerçevesinde polis eskortluğunda Müslümanların kutsal türbesine giriyor. 2003.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu