Haber

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Rum lider Christodoulides ile Filistin davasını görüştü

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ülkesini ziyaret eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Başkanı Nikos Hristodulidis ile Filistin davasını görüştü.

Filistin Devlet Lideri, Ramallah’ta Kıbrıs Rum lideri Christodoulides ile bir araya geldi.

Abbas, Christodoulides ile Filistin davasındaki son gelişmeler ve İsrail hükümetinin bölgede barış ve istikrar umutlarını yok eden uygulamaları hakkında görüştü.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Abbas, GKRY ile ortak bakanlar komitesi kurmak ve aralarında ticaret, turizm ve ekonomi alanlarında da olmak üzere işbirliklerini geliştirmek istediklerini belirtti.

Abbas, uluslararası hukuka dayalı iki devletli çözümün korunması için Filistin’in Birleşmiş Milletler’e (BM) tam üyeliğinin sağlanması ve Filistin’in daha fazla Avrupa ülkesi tarafından tanınması gerektiğini belirtti.

Christodoulides’e İsrail hükümetinin uygulamalarını ve yerleşimci sorunlarını anlattığını kaydeden Abbas, “Halkımızın maruz kaldığı uygulamalar karşısında uluslararası toplumun ciddi bir şekilde yanımızda durmasına ihtiyacımız var. İsrail’in hukuk dışı ırkçı bir devlet gibi davranmasına son vermek için.” değerlendirmesini yaptı.

Christodoulides, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek istediğini ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin iki devletli çözüm temelinde barışı ve başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarında bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediğini de ifade etti.

Görüşmenin ardından Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ve KKTC Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, Batı Şeria’nın Ayn Kınıya kasabasında yürütülecek projeyi güçlendirmek için işbirliği anlaşması imzaladı.

habercarsamba.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu