Teknoloji

Evrende Şimdiye Kadar Gözlemlenen En Büyük Patlama Keşfedildi

AT2021lwx veya astronomların “Korkunç Barbie” olarak tanımladığı kozmik bir patlama, ilk olarak 2020 yılında ABD’deki Zwicky Süreksiz Tesisi tarafından keşfedildi. O zamandan beri bir sır olarak kalan bu patlamayla ilgili araştırmalar yıllardır sürüyor.

Şimdi ise İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırma, bu patlamayla ilgili yeni bilgileri ortaya çıkardı. Bilim adamları, AT2021 keşfedilen en büyük kozmik patlama buna söz verdi. Araştırma bulguları, Royal Astronomical Society’nin Aylık Bildirimlerinde yayınlanmaktadır.

Dünya’dan 8 milyar ışıkyılı uzaklıkta, AT2021lwx en az üç yıldır çalışıyor

Hatta geçen hafta yapılan başka bir çalışma, AT2021lwx’in süper kütleli bir kara delik tarafından parçalanmış bir yıldız olduğunu ileri sürdü. Bu olgunun bir gelgit bozulması olayı olarak nitelendirildiğini de ekleyelim. Ancak yeni çalışma, patlamanın şimdiye kadar tespit edilenlerin en parlakı olduğunu gösteriyor. bir gelgit bozulması olayından üç kat daha parlak olduğunu söylüyor. Öte yandan, süpernovalar (yıldızların patlaması) 10 kat daha parlakekleniyor.

Araştırma, süper kütleli bir kara deliğin bir yıldızdan çok daha büyük olduğunu gösteriyor. Güneş’ten 1000 kat daha büyük dev bir gaz bulutuyediğini iddia ediyor: İlk başta bunun bir yıldızı tüketen bir kara deliğin sonucu olabileceğini düşündük. Ancak modellerimiz, bir kara deliğin bu kadar uzun süre parlak kalabilmesi için Güneş’in kütlesinin 15 katını yutması gerektiğini gösterdi. Böyle bir yıldızla tanışmak çok nadirdir. Bu yüzden daha büyük bir gaz bulutu olasılığının daha yüksek olduğunu düşünüyoruz.

Araştırmaya göre Dünya’dan AT2021lwx 8 milyar ışıkyılı uzaklıkta . patlama, evren 6 milyar yaşındayken meydana geldiği düşünülmektedir. En büyük patlama olarak nitelendirilen bu olay, üç yıl sürmesine rağmen ekleniyor Süpernovalar ve gelgit bozulma olayları gibi muhteşem parlama olayları yalnızca birkaç ay boyunca görülebilir. Ancak AT2021lwx’in üç yıllık teslim tarihi, boyutunun ne kadar büyük olduğunu ortaya koyuyor.

Patlamanın nedeni bilinmemekle birlikte gaz bulutu ihtimali değerlendiriliyor.

AT2021lwx’in parlaklığına tek eşdeğer kuasarlar . Galaksilerin merkezinde yer alan çok yüksek parlaklık ve kütleye sahip kuasarlar, evrendeki en parlak cisimler olarak tanımlanıyor. AT2021lwx muhtemelen bir kuasar aşamasının başlangıcı bile olabilir; ancak bunun neden meydana geldiği konusunda şu anda bir şey söylemek mümkün değil. Bu, patlama hakkında daha fazla araştırma görebileceğimizi gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu