Haber

Çipras’ın ‘Türk’ gafı Yunanistan’ı karıştırdı: Durumu büyütmeyin, Türkler duymaz

Yunanistan 2019’da ana muhalefet partisi SYRIZA’nın eski başbakanı Alexis Tsipras, Yunan kanalı Alpha TV’ye bir röportaj verdi. Çipras’ın programda yaptığı “Türk” gafları gündem oldu.

“TÜRK AZINLIĞI”

Tsipras, Batı Trakya’daki halkı “Türk azınlığı” olarak adlandırdı. Eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanis’e tepki gösteren Çipras, “Batı Trakya’ya giderek Türk azınlığa şantaj yaptı” ifadelerini kullandı.

“ÇOK İYİ SÖYLEDİN”

Resmi telaffuzlarda Batı Trakya’daki halk için “Müslüman azınlık” kelimesinin kullanıldığı Yunanistan’da Çipras’a tepkiler yükseldi. Bir sosyal medya kullanıcısı Çipras’ı “Aferin, çok güzel söyledin” diyerek iğneledi. Çipras’ın konuşmasında bazen Müslüman bazen de Türk azınlık dediğine dikkat çeken bir diğer sosyal medya kullanıcısı, “Bu durumu fazla gündemde tutmayın, Türkler fark edip güler” dedi.

“KIBRIS İKİ YÜZ”

Yunan gazetesi Xronos.gr, Çipras’ın yanlışlıkla ‘Türk azınlık’ dediğini belirterek, “Konuşmasının bazı yerlerinde Rum Müslüman da dedi” sözlerine yer verdi. Gazete aynı zamanda Çipras’ın ikiyüzlülükle suçlandığını da belirtti.

“DÜZELTİLEMEZ”

Toc gazetesi ise Milletvekili Adonis Georgiadis’in paylaşımına yer verdi. Georgiadis, “Tüm olanlardan sonra Yunanistan’ın eski Başbakanı ve şimdiki Muhalefet Liderinin Trakya’daki Müslüman azınlığa ‘Türk’ demesi gerçekten inanılmaz… Düzeltilemez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu