Ekonomi

Çin’in Shanxi eyaletindeki kömür yatağı metan gazı üretimi rekor seviyeye ulaştı

Havadan çekilmiş fotoğraf, Çin’in kuzeyindeki Shanxi eyaleti, Qinshui ilçesindeki bir kömür damarı benzin şirketi istasyonunu gösteriyor, 8 Aralık 2020. (Fotoğraf: Cao Yang/Xinhua)

TAIYUAN, 3 Ağustos (Xinhua) — Çin’in kuzeyindeki kömür zengini Shanxi eyaletindeki kömür yatağı metan gazı üretimi, yılın ilk yarısında 5,24 milyar metreküplük rekor seviyeye ulaştı.

Eyalet istatistik ofisi tarafından Perşembe günü açıklanan bilgilere göre, Haziran ayında 880 milyon metreküp kömür yatağı metan gazı çıkarıldı. Bu maliyet tek seferde ülke toplamının yaklaşık yüzde 81,5’ini oluşturdu.

Kömür yatağı metan gazı, esas olarak metandan oluşan ve kömür damarlarından üretilen, klasik olmayan bir doğal gaz türüdür. Bu gazın çıkarılması; Kömür madenlerinde gaz patlaması kazalarının azaltılması, doğal gaz arzının artırılması ve çevre kirliliğinin azaltılması açısından büyük değer taşımaktadır.

Önde gelen bir kömür üreticisi ve çok sayıda kömür yatağı metan gazı kaynağına ev sahipliği yapan Shanxi’de, 2020 yılı sonuna kadar 660,13 milyar metreküp kömür yatağı metan gazı içeren jeolojik rezervler keşfedildi, bu da ulusal toplamın yüzde 90,94’üne eşdeğer. ¦

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu