Haber

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, emeklilere verilen 5 bin lira ikramiyenin haksız olduğunu belirterek Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

CHP Kümelenme Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılında geçimlerini sağlayamadığı için çalışmak zorunda kalan emeklilere vereceğiniz 5 bin lira ikramiyeyi görüyorsunuz. Bu kabul edilemez. CHP konuyu gündeme getirdi.” Anayasa Mahkemesi’nden Anayasa Mahkemesi’ne “Acil düzenleme bekliyoruz. Bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması ve tüm emeklilere 5 bin lira ödeme yapılması gerekiyor” dedi.

CHP’li Günaydın, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Türk Büyük Ulusal Meclisi Genel Kurulunda başladıkları ‘adalet saatinin’ devam ettiğini belirterek, “Türkiye’deki iki yüksek yargı organı arasında patlak veren ve bir yargı krizinin boyutunun ötesine geçen ve döndü. Devlet krizine giren Cumhuriyet Halk Partisi Grubu, 9 Kasım’dan bu yana TBMM’den ayrılmayarak 24 yıllık prestijiyle adalet nöbetini sürdürmeye devam ediyor. TBMM, bu olayı görmezden gelmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu süreci aşmamız lazım. Cumhurbaşkanlığı açıklamalarına baktığımızda, krizi fırsata çevirme çabasıyla bir anayasa değişikliği peşinde olduklarını görebiliriz. CHP Genel Başkanı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Lideri Numan Kurtulmuş arasında dün yapılan toplantıda, yerel seçimler öncesinde anayasa değişikliği yapılmasına yönelik bir takvimin olmayacağı karşılıklı olarak teyit edildi. Dolayısıyla ‘Bu krizi anayasa değişikliğiyle çözmeye çalışacağız’ demenin, konuyu çıkmaza sokmak anlamına geldiği açıktır. Amaçlarını biliyoruz ama o konuya girmeyeceğiz. Peki ne yapılması gerekiyor? “Cumhurbaşkanının buraya müdahale etmesi gerekiyor” dedi.

‘Anayasa Mahkemesi’nden ACİL DÜZENLEME BEKLİYORUZ’

10 Kasım itibarıyla çalışmayan emeklilere 5 bin lira ödenmesine ilişkin düzenlemenin iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını hatırlatan Günaydın, “Emekli vatandaşlarımız her gün bize ulaşıyor ve ‘Bu konuda konuşun’ diyorlar. bu adaletsizlik.’ 16 milyondan fazla emeklinin yarısı 7 bin 500 lirayla karınlarını doyurmaya çalışıyor.” “Cumhuriyet’in 100’üncü yılında geçimini sağlayamadığı için çalışmak zorunda kalan emeklilere vereceğiniz 5 bin lira ikramiyeyi görüyorsunuz. Bu kabul edilemez. CHP her zaman olduğu gibi emeklinin, çalışanın, emekçinin yanında oldu. ve konuyu Anayasa Mahkemesine götürdü “Acayip Anayasa Mahkemesinden bir düzenleme bekliyoruz. Bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması ve tüm emeklilere 5 bin lira ödenmesi gerekiyor. ‘Bunun için bütçemiz yok’ diyenlerin o bütçeyi nereye harcadığını bu millet çok iyi biliyor” dedi.

‘Neyin Ertelenmesini İstiyorsunuz?’

Türkiye’nin dış politikasında izlediği zikzakların dün Dışişleri Komisyonu’nda da teyit edildiğini belirten Günaydın, “Bildiğiniz gibi İsveç’in NATO’ya üyeliği konusu Cumhurbaşkanı tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildi. AKP ve MHP TBMM’de İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması yeterli. Peki Dışişleri Komisyonu’nda ne yaptılar, bu kararı erteleme kararı aldılar, neyi ertelemek istiyorsunuz? Ya reddedersiniz ya da kabul edersiniz. AKP ve MHP bu konuyu konuşmadı mı, anlaşma yok mu? “İktidar bloğunun bu tür makro konularda bile anlaşamaması Türkiye’nin ne kadar sürüklendiğinin bir başka göstergesidir.” dedi.

‘ÖNEMLİ OLAN DERİN DEVLET İLİŞKİLERİNİN ORTAYA ÇIKARILMASI’

Günaydın, Hrant Dink cinayeti sanığı Ogün Samast’ın serbest bırakılmasına ilişkin ise, “Ogün Samast 17 yaşındayken bu cinayeti işlemeye zorlandı. Önemli olan Ogün Samast’ın arkasındaki derin devlet bağlantılarının ortaya çıkarılmasıdır. Meğerse ortaya çıkmış. İdam cezasından bu derin devletin soruşturulmasına kadar pek çok konu var.” Sahada büyük bir beceriksizlik var. Vatandaşlarımız bize ‘o zaman infaz kanununu düzenleyin’ diyor. Buradan vatandaşlarımıza sesleniyoruz; Türkiye’de AKP iktidarı döneminde muhalefetin hazırlayacağı herhangi bir yasa tasarısının TBMM’den geçmesi söz konusu değildir. En haklı tekliflerimizi bile reddediyorlar. “Önerimizi reddediyorlar ve sadece kendi iktidar çoğunluğuna dayanarak Meclis’te hakimiyet sağlamaya çalışıyorlar. Dolayısıyla bunların hepsi, yürütme maddesindeki çarpıtmalar da dahil olmak üzere, yalnızca iktidar bloğunun işidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu