Haber

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne düzenlenen terör saldırısında firari 4 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne düzenlenen terör saldırısına ilişkin soruşturmada, aralarında Sabancı suikastının faillerinden Fehriye Erdal’ın da bulunduğu firari 4 şüpheli hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na düzenlenen terör saldırısına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında saldırı emrini terör örgütü DHKP/C’nin sözde merkez komite üyeleri olan firari Fehriye Erdal, Zerrin Sarı, Seher Demir ve Musa Aşoğlu’nun verdiği belirlendi.

Bu kapsamda savcılık, 9 Ocak 1996’da ToyotaSA Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreteri Ayşe Nilgün Hasefe’nin öldürülmesinin faillerinden Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı, firari Fehriye Erdal ve 3 Ocak 1996’da 3 kişi hakkında tutuklama emri çıkardı. diğer şüpheliler.

Ne oldu?

6 Şubat’ta İstanbul Adliyesi önündeki polis kontrol noktasına ateş açan 2 terörist öldürülmüş, Dilfiraz Karataş hayatını kaybetmiş, 3’ü polis 6 kişi de yaralanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 96 şüpheliden 14’ü “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “nitelikli kasten öldürme”, 33’ü “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla tutuklandı. Bir şüpheli ise “örgüte yardım” suçundan tutuklandı. 48 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Olay günü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklanan saldırgan Pınar Birkoç’un kız kardeşi Necmiye Birkoç hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla tutuklama kararı çıkarıldı. eyleme bağlanın.

Saldırının ardından sosyal medya hesaplarında kışkırtıcı paylaşımlar yaptığı tespit edilen kişiler hakkında yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 6 şüpheliden 5’i tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu