Ekonomi

Borsa günü düşüşle kapattı.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü yüzde 0,93 kayıpla 5.212,38 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 49,03 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 94,7 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,44, holding endeksi 1,56 kaybetti. Orta branş endekslerinde yüzde 1,89 ile en çok taş ve toprak kazanırken, en çok yüzde 2,61 ile ticaret kaybetti.

Analistler, resesyon riskinin azaldığına dair bilgiler ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yaz aylarında faiz artırımlarını durdurabileceği beklentileri ile küresel borsaların olumlu bir seyir izlediğini belirtirken, Borsa İstanbul’da ise olumsuz ayrıştı.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) faiz kararının, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın, ECB Lideri Christine Lagarde’ın açıklamalarının, Fed Beige Book raporunun piyasaların merkezinde olacağını belirten analistler, yerli sanayi üretimine işaret etti , reel efektif döviz kuru, yurt dışı, ABD’de tarım dışı istihdam, fabrika siparişleri, ABD’de ADP istihdam raporu, Euro Bölgesi ve Japonya’da büyüme, Almanya ve Çin’de enflasyon takip edilecek.

Analistler teknik olarak BIST 100 endeksinde 5.340 ve 5.450 seviyelerinin direnç, 5.100 puanın ise takviye konumunda olduğunu bildirdi.

bigadic-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu