Haber

Bakan Özhaseki, 2. Türk Dünyası Hidrometeoroloji Forumu’na katıldı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 2. Türk Dünyası Hidrometeoroloji Forumu’na katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “6 Şubat’ta ortalama 7,6 ve 7,7 büyüklüğünde iki büyük deprem yaşadık. 9 saat. Yanımızda ilk gördüğümüz ülkeler Azerbaycan. “Oydu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan. Bu bizim için büyük bir mutluluktur ve Türk dünyasının Türkiye ile birlikte, tek millet olduğunu gösteren en değerli örnektir” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 2. Türk Dünyası Hidrometeoroloji Forumu’na katıldı. Forumda konuşan Bakan Özhaseki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 40’ıncı yılında Türk Devletleri Örgütü’ne gözlemci üye olarak kabul edilmesinin, KKTC’nin Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olduğunu teyit ettiğini belirtti. “Bu vesileyle memnuniyetimi bir kez daha ifade ediyorum” dedi. Türk Dünyası Meteoroloji Forumu 2. Toplantısının verimli geçmesini diliyorum. Şunu da belirtmek isterim ki, bundan sonra Türkiye olarak Türk dünyasındaki her türlü siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal faaliyetlerin içinde olacağız, birlik olacağız, destek olacağız ve sonuna kadar yanınızda olacağız. son. Üç konuya değinmek istiyorum. Bakanlığımızın temelde üç ana odak noktası bulunmaktadır. Biri şehir planlaması, diğeri çevre, üçüncüsü ise iklim ve meteoroloji. Biz şehir yöneticileri olarak şehirlerimize sahip çıkarsak, doğru hedefler koyarsak, bu konuda risk alırsak ve şehirlerimizi geleceğe taşımak için çabalarsak. “Bunu yaparsak o şehirler yavaş yavaş büyüyor ve gelişiyor” dedi.

“Depremler Türk dünyasının Türkiye ile birlikte olduğunu gösterdi”

Türkiye topraklarının yüzde 66’sının birinci ve ikinci derece deprem riski altında olduğunu vurgulayan Özhaseki, “Nüfusumuzun yüzde 70’inden fazlası bu bölgelerde yaşıyor. Denizlerimizde meydana gelen 6 ve üzeri büyüklükteki yıkıcı depremlerin sayısı ve Geçtiğimiz yüzyılda Anadolu coğrafyasında karada ise 226 kişi bulunuyor.” . Anadolu’da sadece anakarada meydana gelen depremlerin sayısı 60’ın üzerinde. 130 binden fazla canımızı kaybettik. Maddi hasardan bahsetmeye bile gerek yok. Sonuncusu 6 Şubat’taydı, aslında 7,6 ve 7,7 büyüklüğünde, ortalama 9 saat süren iki büyük deprem. Biz bunu yaşadık. Öncesinde ve sonrasında 6 buçuk büyüklüğünde depremler oldu. Topraklarımız 10 binin üzerinde artçı sarsıntıya sahne oldu. 18 il bundan etkilendi. Toplam 680 bin konut ve 170 bine yakın ticari alan kullanılamaz hale geldi. Evet harika bir sınavdı. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu sınavı aşmak için her zaman büyük çaba sarf ettik. Ancak tarafımızda ilk gördüğümüz ülkeler Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan oldu. Ama çok şükür böyle bir belayı atlatmayı başardık ve bütün millet kurtuldu. Böyle bir olaydan dolayı elbette üzgünüz ama milletin gösterdiği hassasiyetten de memnuniyet duyuyorum. Yardımımıza gelen tüm kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun diyorum. Bu bizim için büyük bir mutluluktur ve Türk dünyasının Türkiye ile birlikte ve tek millet olduğunu gösteren en değerli örnektir” dedi.

“Birlikte büyük çaba sarf etmeliyiz”

Deprem bölgesinde yaraları sardıklarını belirten Özhaseki, “Çok şükür bunları aşıyoruz. Şu ana kadar 200 binin üzerinde konutun inşaatına başladık. Bu arada isteyenlere de yardımlarda bulunuyoruz. İnşallah 1-2 yıl içerisinde tüm milletin desteğiyle özgün, sağlam şehirler inşa edeceğiz.” “Son yıllarda başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada sel, yangın, kuraklık gibi iklim değişikliğinin çok somut örneklerini görüyoruz. Bilimsel araştırmalara göre dünya sıcaklığı son dönemde 1,1 derece arttı. 150 yıl. 2 derece arttığında muhtemelen gıda krizi ve göçler başlayacak. Allah korusun savaşların önünü açacak “3 dereceye çıkarsa bu dünya yaşanmaz hale gelir. Hepimiz bunun farkındayız. Bu nedenle hep birlikte büyük bir çaba sarf etmemiz gerekiyor” dedi.

“Sıfır atık hareketi Türkiye’nin dünyaya kazandırdığı bir marka haline geldi”

Türkiye’nin başlattığı ‘milli bahçeler’ projesinde 100 milyon metrekare millet bahçesi yapmayı hedeflediklerini belirten Özhaseki, “Şu anda 80 milyondayız. İnşallah kısa sürede bunu tamamlayacağız. Şu anda sadece 13 2017 yılında ülkemizdeki çöplerin yüzde 10’u geri dönüştürülürken, yüzde 10’u da geri dönüştürüldü.” 35’e kadar çıktı. Bu dönemde 6-7 yılda elde ettiğimiz toparlanma 3 buçuk milyar dolar civarında. Bunun bir diğer faydası da en azından kağıt atıklarını geri dönüştürerek 432 milyon ağacı kesilmekten kurtardık ve bu konuda Birleşmiş Milletler tarafından liderliğimiz kabul edildi. 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü ilan edildi. Bir yandan evet bu bir kazanım, bir geri dönüşüm ama Türkiye’nin yarattığı pahalı hanımın öncülüğünde devam eden bu sıfır atık hareketi Türkiye’nin markalaştığı bir marka haline geldi. dünyaya kazandırmıştır. İnşallah bu gayreti sonuna kadar vermeye devam edeceğiz” dedi.

“Türk devletleriyle iş birliğine her zaman açığız”

Geniş bir Anadolu coğrafyasında farklı iklimlerin bir arada yaşandığı bir ülkede yaşadıklarını vurgulayan Özhaseki, “Can ve mal kaybına neden olan afetlere baktığımızda meteorolojik afetlerin de önemli bir yer tuttuğunu görüyoruz. Bunu çok iyi biliyoruz ki Bu konuda yapmamız gereken en önemli şey erken haber sistemidir.” Bu kapsamda meteorolojik uyarıların daha kolay anlaşılmasını sağlamak amacıyla Avrupa ülkelerinin kullandığı renk kodlu uyarılara geçerek metro uyarı sistemini devreye aldık. Afet sonrasında afet bölgelerinde görev yapan yetkililerin ve vatandaşların en kısa sürede bilgilendirilmesi amacıyla Taşınabilir Gözlem ve İddia Merkezi’ni de hizmete aldık. Başta Türk devletleri olmak üzere kendi aşk coğrafyamızın hakim olduğu ülkelerimize net bir duyuru yapıyorum. Elimizde ne varsa, yeteneğimiz, bilgimiz, birikimimiz ve bize ait olan bir grup varlık ne varsa, sizlerle paylaşmaya hazırız. Bu konuda işbirliğine her zaman açığız. İnşallah sizlerden gelecek her teklife sonuna kadar destek vereceğiz” dedi.

“Kendi varlıklarımızın tehlikeye atılmasını önlemenin zamanı geldi”

Uluslararası alanda bazı sözleşmeler, anlaşmalar, kurallar getirildiğinin altını çizen Özhaseki, “Birleşmiş Milletler’in esas amacı budur. Ancak son zalim İsrail’in Filistin topraklarındaki mazlumlara yaptıklarını gördüğünüzde, bu uluslararası kuralların bir işe yaradığını düşünebiliyor musun, işe yaradığını hissedebiliyor musun?” ? Hayır. Zalim zulmüne devam ediyor. Gücünü nereden alıyor? ‘Silahım var, param var, arkamda amcam var’ diyerek bunları yapıyor. O halde artık her zaman bir arada olmamızın, güçlü olmamızın, kendi varlığımıza kimsenin el atmasına engel olmamızın zamanı geldiğini düşünüyorum. “Kötülük yapmamak, asla. Bizim medeniyetimizde başkalarına zarar verme düşüncesi yoktur. Biz gittiğimiz her yere adaleti, insanlığı, eşitliği ve hoşgörüyü getirdik. Ama en azından bir arada olmanın değerini bir kez daha vurguluyorum. Bize uzanacak kötülerin elini kırmak için” dedi. .

İklim değişikliği alanında koordineli faaliyetler yürütülmesi, aşırı hava koşullarına karşı erken uyarı sisteminin oluşturulması konusunda deneyim paylaşımının artırılması gibi konuların tartışıldığı forumun üçüncüsünün Özbekistan’da yapılmasına karar verildi. – BAKÜ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu