Haber

Bakan Kacır NASA’yı Ziyaret Etti: Türkiye’nin Uzay Araştırmalarında Daha Büyük Rol Oynayacağını Açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, NASA’nın ABD’deki Johnson Uzay Merkezi’ni ziyaret ederek Axiom Space’in Uzay İstasyonu Geliştirme Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Kacır, Türkiye’nin insanlı uzay araştırmalarındaki hedeflerini anlattı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi kapsamında Florida’da düzenlenen fırlatma töreni için gittiği NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ni ve Axiom Space şirketinin ABD’deki Uzay İstasyonu Geliştirme Tesisi’ni ziyaret etti.

Firma yöneticileriyle bir araya gelen Kacır, Axiom Space’in uzay alanındaki tecrübesini Türkiye ile paylaştığını belirterek, “Önümüzdeki dönemde uzay araştırmaları ve insanlı uzay görevlerinde üstlenebileceğimiz rol ve sorumluluklar konusunda görüş alışverişinde bulunduk.”

Kacır, uzay bilimi ve teknolojilerine yönelik geliştirilecek yeni projelerin Türkiye’ye hem stratejik hem de ekonomik fayda sağlayacağını belirtti.

Bakan Kacır, Türkiye’nin uzay çalışmaları alanındaki hedeflerini şöyle açıkladı: “Hedefimiz, insanlı uzay araştırmaları, uzay araştırmaları, uzay araştırmaları, insanlı uzay araştırmaları ve benzeri konularda tüm değer zincirinde daha büyük bir rol üstlenmek için Türk sanayi ve teknoloji ekosistemini güçlü bir şekilde desteklemek ve yönlendirmek olacaktır. önümüzdeki dönemde uzay istasyonları.” Sözleriyle bunu açıkladı.

Türkiye kendi uzay istasyonunu kuracak.

Bakan Kacır: ‘İleride yerli uzay aracımızla insansız Ay görevi de gerçekleştireceğiz. Milli roket sistemlerimizle uzaya erişim kabiliyetimizi artıracağız ve kendimize ait bir uzay limanı kuracağız. Konumlandırma ve zamanlama sistemi oluşturan uydu takımlarını yerli olarak üreteceğiz. Kalkınma yarışında bir daha geri kalmayacağız ve Milli Teknoloji Hamlesini hayata geçirmekten vazgeçmeyeceğiz. Ve şimdi insanlı uzay araştırmalarına başlıyoruz. Bu Türk milletinin ortak kazancıdır. Bu yüzden gurur duyun Türkiye.’

Türkiye’de uzay çalışmaları alanında bir çalıştay düzenlenecek.

Bakan Kacır: “Hem Türkiye’den hem de uluslararası ekosistemden katılacağımız bu çalıştay ile Türkiye’nin insanlı uzay görevlerinde ve uzay araştırmalarında her aşamada oynayabileceği rolü planlamak için stratejik bir plan üzerinde çalışacağız ve bunu gerçekleştireceğiz. İlk insanlı uzay görevimize devam etmek için adımlar atacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu