Sağlık

Arka Planda Bir Ses Olmadan İş Yapamayanlar Buraya! Bunu Yapmanızın Altında Yatan Psikolojik Nedenler

Eğer gün içinde bir şeyler dinlemeden hiçbir işinizi yapamıyorsanız bu içeriğimiz tam size göre! Bu durumun nedenini ve ne vakit kendinizi durdurmanız gerektiğini öğrenmek için sizi aşağıya alalım. ?

Kaynak: https://www.huffpost.com/entry/backgr…

Hepimizin günlük ömründe sıkıntılarla başa çıkmak için kullandığı farklı teknikleri var.

Kimisi gerilimli ya da üzgün hissettiğinde idman yapmayı, kimisi meditasyon yapmayı, kimisi ise duş almayı sever. Birtakımı ise meskene gelir gelmez televizyonu açar ya da bulduğu her fırsatta bir şeyler dinler zira oluşabilecek bir anlık sessizlik bile bu şahısların sıkıntılarıyla baş başa kalmasına sebep olur. Bundan kaçınmak için de art planda daima televizyon ya da müzik açarak fikirlerinden uzaklaşmaya ve dikkatlerini diğer bir noktaya vermeye çalışırlar.

Ancak bu bazen o denli bir noktaya gelebilir ki, günlük işlerini artta bir ses olmadan yapamaz hale gelebilirler.

İnternette pek çok insan, otomobil sürerken, duş alırken, yemek yaparken ve hatta uyumaya çalışırken bile art planda bir ses olmazsa asla işlerini yapamadıklarını paylaşıyor. Natürel ki bu davranışlarının altında yatan bir sebep var.

Hoş olmayan his ve kanılardan kaçınmak için bir şeyler dinlemek, bu durumun en yaygın nedenlerinden biridir.

Yani en kolay haliyle, geride bulundurulan ses dikkat dağıtıcı bir öge olarak vazife alır. Problemlerden kaçmak için uygulanılan bu formülü de mecbur olarak tüm gün devam ettirmek zorunda kalırlar zira dikkatlerini sorunlardan uzaklaştıran bu ses ortadan kalktığında, hisler ve fikirler eskisinden daha güçlü halde geri gelir.

Peki hangi noktadan sonra bu problemlerle baş etme tekniğinin sıhhatsiz bir davranış olduğunu düşünmelisiniz?

Bir noktaya kadar art planda bir şeyler çalmak hislerinizi direktörün kusursuz bir yoludur. Örneğin, işyerinde bunalmış yahut depresif hissediyorsanız, ağlarken rahat hissetmeyebilirsiniz ve dikkatinizi dağıtacak bir şeye gereksiniminiz olabilir. Fakat aslında hislerinizden büsbütün kaçmak istemiyorsunuz, sırf o an hissetmeyi erteliyorsunuz. Ne yazık ki daima kaçınmak yaşadığınız ezayı şiddetlendirebilir. Kendinizi her vakit rahatsız edici fikirlerden kaçınırken yahut dikkatinizi dağıtırken bulursanız, bu, fikirlerin arkasındaki tasayı güçlendirebilir. Tasa hissi ile hayatınıza devam edemediğiniz için de sıkıntılarınızı daima olarak halının altına itersiniz. Bu durum katiyen anlaşılabilir olsa da, faydalı bir metot değildir.

Çözüm ise bunu ne kadar yaptığınızın farkında olmaktır.

Bu dikkat dağıtma metodu dikkatli formda uygulanmalıdır. Daima olarak uzun uzun düşünmenize mahzur olmak düzgün olsa da, altında yatan olumsuz nedenleri bulmak da bir o kadar kıymetlidir. O yüzden kendinize ‘Sorunlarımla başka etkili yöntemler ile de başa çıkmaya çalışıyor muyum?’ diye sorun. Bu bir terapistle ya da arkadaşınızla konuşmak, sevdiğiniz bir idmanı yapmak, günlük tutmak, kafeini azaltmak ya da derin nefesler almak bile olabilir. Şayet bunlardan hiçbirini yapmıyorsanız, birkaçını günlük hayatınıza eklemek güzel olacaktır.

Hiçbir başa çıkma yolunun büsbütün uygun ya da makûs olmadığını unutmayın.

Asıl kıymetli olan meselelerinizin üzerine gitmek ve çözmek olsa da, meselelerinizden uzaklaşmak için kullandığınız yolun de faydalı olduğu bir yer ve vakti olabilir. Lakin yeniden de bu prosedürleri uygularken dikkatli olmalısınız. Yani kullandığınız bu prosedür artık günlük hayatınıza mani olmaya başladıysa, örneğin tüm gün bir şeyler dinlemeden hiçbir şey yapamıyorsanız, yolunuzun artık gereğince işe yaramadığına ve sizin günlük yaşama adapte olmanızı engellediğine emin olabilir ve problemlerinizi çözmeye yardımcı olacak yeni metot arayışlarına girebilirsiniz.

Faydalarına değinmezsek olmaz alışılmış.

Arka plan sesleri, huzur duygusu sağlamanın yanı sıra konsantrasyonu ve üretkenliği artırmaya da yardımcı olabilir. Araştırmalar, hafif art plan gürültüsünün odaklanmayı ve yaratıcılığı geliştirebileceğini, çok fazla gürültünün ise dikkati dağıtabileceğini göstermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu